Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP > Niskopodłogowe na najwyższym poziomie

Niskopodłogowe na najwyższym poziomie

  • Autor: tmh
  • Data: 2013-03-26 19:38:05
  • Odsłon: 36170
[Ilustracja do studium przypadku] Czy Polska może mieć swoją gwiazdę motoryzacji? Oto historia Solaris Bus & Coach S.A. - rodzimej firmy, która od wielu lat, z kompletnym produktem i pod własną marką odnosi sukcesy także poza Polską, w tym na bardzo konkurencyjnym rynku niemieckim!

Solaris, przedsiębiorstwo rodzinne, którego założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy, powstało w 1996 roku. Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo zatrudniało 36 osób. Dziś w czterech fabrykach w Wielkopolsce zatrudnia ponad 2 tys. osób, a w przedstawicielstwach zagranicznych ponad 300 pracowników.

Firma jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich, międzymiastowych i specjalnych oraz trolejbusów i tramwajów. Ze środków komunikacji marki Solaris korzystają miliony pasażerów dziennie. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło blisko 10 tys. pojazdów, które jeżdżą po drogach 26 krajów. W 1999 roku na rynek wprowadzono pierwszy niskopodłogowy autobus miejski marki Solaris.

Solaris stał się firmą wytyczającą trendy w swojej branży i rozpoznawalną marką. W Polsce jest liderem wśród dostawców autobusów miejskich. Firma jest też znana na wymagającym rynku niemieckim, gdzie zajmuje trzecią pozycję. Firma znajduje się w europejskiej czołówce innowacyjnych przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia. Autobus elektryczny marki Solaris został uznany przez czytelników niemieckiego magazynu branżowego „Busplaner” za „Innowację roku 2012”. Tygodnik „Wprost” uznał Solange Olszewską za jedną z 50 najlepszych menedżerek w Polsce.

Od 2005 roku Solaris prowadzi program szkoleń pod nazwą „Bezpieczny Kierowca”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Solaris organizuje także szkolenia dla najmłodszych pasażerów pod hasłem „W drogę z jamnikiem”. Z początkiem 2012 roku powołano „Fundację Zielony Jamnik – na ratunek bezbronnym”, aby wspierać nie tylko ludzi, ale również zwierzęta.

Solaris zapracował na swój sukces również dzięki zaangażowaniu i pasji swojego młodego zespołu. Każdy z pracowników, niezależnie od stanowiska czy działu, uczestniczy w licznych szkoleniach. Firma prowadzi cykl szkoleń „Siła wiedzy II”. W ramach tego projektu pracownicy uczestniczą w szkoleniach z audytu wewnętrznego, logistyki, kierowania zespołem i wielu programach specjalistycznych, dzięki którym pracownicy mogą zdobyć także uprawnienia gazowe czy energetyczne.

Z przyjemnością witamy uczestników z firmy Solaris na szkoleniach Akademii PARP!Podziel się: