Studia przypadków

Jakie treści zawiera biznesplan i jak go napisać? [ilustracja do artykułu]

Coraz częściej słyszymy, że biznesplan to przestarzałe narzędzie, które nie przystaje do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, zwłaszcza w kontekście mikro- i małych firm rozpoczynających działalność. Niemniej, przy staraniu się o pozyskanie kapitału od instytucji finansowych, jest on w większości przypadków warunkiem koniecznym do rozpatrzenia wniosku o kredyt inwestycyjny czy otrzymania pieniędzy z funduszu.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Czy upadłość firmy to koniec świata? Polecamy szkolenie "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze"

  • Autor: tmh
  • Data: 2013-12-16 17:52:41
  • Odsłon: 5201
[Ilustracja do artykułu] Odpowiedź na pytanie w tytule brzmi oczywiście: nie. Niepowodzenie w biznesie nie musi oznaczać końca kariery przedsiębiorcy - a nawet wręcz przeciwnie! Jak w przyrodzie: w oparciu o zasoby i potencjał firmy, która zakończyła działalność, może wyrosnąć i kwitnąć nowa firma! Na wszelki wypadek, warto jednak wiedzieć, jakie są prawne warunki postępowania naprawczego lub upadłościowego, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji przejściowej.

Z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że od początku tego roku w polskich sądach złożono 3390 wniosków o upadłość. To o 5,5 proc. więcej niż w 2012 roku. Ogłoszeniem upadłości kończy się od 19 do 22 proc. postępowań wszczętych na podstawie wniosku o upadłość. Spośród 3227 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w 2013 roku w ponad 22 proc. przypadków orzeczono o upadłości. Część wniosków jest oddalana ze względu na brak majątku na pokrycie kosztów postępowania sądowego. 751 takich decyzji to potwierdzenie faktycznego bankructwa firm, których sytuacja finansowa była tak zła, że nie pozwalała na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. W ponad 24 proc. spraw sąd zwracał wnioski ponieważ nie odpowiadały wymogom ustawy. Przedsiębiorcy i zarządzający firmami powinni lepiej znać przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.

Konsekwencje nieuregulowanych należności przez klientów i narastających zatorów płatniczych mogą być bardzo dotkliwe, szczególnie dla małej firmy. Spośród zadłużonych podmiotów gospodarczych wpisanych do Krajowego Rejestru Długów ponad 80 proc. stanowią firmy zatrudniające do 9 pracowników. Jeżeli firma nie będzie zapobiegać i nie przygotuje się właściwie do takiej sytuacji, może znaleźć się na skraju bankructwa. Dlatego nawet w firmach w dobrej sytuacji ekonomicznej warto wiedzieć, jak rozpoznać symptomy braku płynności i jak radzić sobie z trudnościami finansowymi, aby uniknąć niewypłacalności. Wiedza jak ratować zagrożoną firmę przyda się w momencie kryzysowym, kiedy czas reakcji jest najważniejszy.

Zagadnieniom tym poświęcone jest nowe, bezpłatne szkolenie e-learning Akademii PARP "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze". Szkolenie składa się z jedenastu modułów.

W pierwszym module uczestnicy dowiedzą się, co można zrobić, gdy firma znajdzie się w kłopotach finansowych. W drugim module przedsiębiorcy poznają zasady przeprowadzania postępowania naprawczego. Dowiedzą się, jakie warunki musi spełniać firma, aby została objęta planem naprawczym oraz jak przebiega całe postępowanie. Kolejne moduły zostały poświęcone postępowaniu upadłościowemu uczestnicy poznają w nich zasady i przebieg postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu z wierzycielami oraz upadłość likwidacyjną. Ostatni moduł mówi o odpowiedzialności osób kierujących firmą w sytuacji upadłości.

"Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze" to już czterdzieste pierwsze szkolenie e-learningowe na portalu szkoleniowym Akademii PARP.

Obraz: Przykładowy ekran ze szkolenia 'Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze'
Przykładowy ekran ze szkolenia "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze"

Poniżej link pozwalający na szybki zapis do szkolenia "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze" oraz krótka prezentacja o tym szkoleniu. Serdecznie zapraszamy!

Kliknij, aby zapisać się lub zalogować się do tego szkolenia.

Obraz: Ekran z prezentacji o szkoleniu 'Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze'
Ekran z prezentacji o szkoleniu "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze"

Zobacz prezentację o szkoleniu "Nowa szansa - prawo upadłościowe i naprawcze" (w nowym oknie)Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: