Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP > High-tech z polskich kryształów

High-tech z polskich kryształów

  • Autor: tmh
  • Data: 2012-02-03 14:39:40
  • Odsłon: 4745
[Ilustracja do studium przypadku] AMMONO S.A. - polska firma stworzona od zera przez studentów UW i PW Roberta Dwilińskiego, Leszka Sierzputowskiego, Jerzego Garczyńskiego i Romana Doradzinskiego, to po kilkunastu latach wart kilkadziesiąt mln euro lider światowego rynku produkcji azotku galu – najważniejszego po krzemie materiału półprzewodnikowego. Do AMMONO ustawiają się kolejki potentatów produkcji zaawansowanej elektroniki.

Do zaskakującego i - jak się okazało - trafnego pomysłu hodowania kryształów azotku galu w amoniaku (gazie zawierającym azot), zainspirowała założycieli technologia hodowania kryształów kwarcu (zawierającego tlen) w wodzie. Zaczynali w latach 90-tych od zamiatania z liści wynajętych pofabrycznych hal z dziurami w dachu. W 1999 roku chemiczny koncern Nichia zaproponował im przeniesienie się do Japonii, ale odmówili. Mieli już rodziny, jednemu z badaczy właśnie urodziło się dziecko. Zdecydowali się założyć AMMONO. Pierwszym klientem był japoński koncern Nichia. Po latach pomysły, ciężka praca i pasja zaowocowały wspaniałym rozwojem, godnym krzemowej doliny.

Dziś założyciele firmy są doktorami fizyki i chemikami, a ich firma oparta o własne technologie i kilkadziesiąt patentów, dysponuje 60-osobowym zespołem wysokokwalifikowanych specjalistów. W nowoczesnych laboratoriach pod Warszawą wytwarza na przemysłową skalę największe i najczystsze kryształy azotku galu - poszukiwanego półproduktu do produkcji diod LED, niebieskich laserów oraz innych urządzeń optoelektronicznych. Przyszłość jest niezwykle obiecująca, kryształy AMMONO będą niezbędne w miniaturowych projektorach laserowych, do wbudowania np. w laptop, telefon komórkowy czy zegarek.

W lipcu 2010 roku kryształ z AMMONO trafił na okładkę prestiżowego IEEE Spectrum z podtytułem: "Jak mała firma z Polski stworzyła nową wyspę w przemyśle półprzewodnikowym". O kryształach i technologii AMMONO z podziwem wyrażają się światowi eksperci. Jak twierdzi prezes Robert Dwiliński "AMMONO ma potencjał wypromowania polskiego produktu na rynku globalnym. Niektórzy mówią nawet o 'polskiej Nokii przyszłości'".

Za swój najważniejszy atut AMMONO uważa jednak nie patenty, laboratoria, wyrafinowane urządzenia własnej konstrukcji i największe na świecie kryształy azotku galu (które już teraz mogłaby sprzedać na pniu, jednak zachowuje jako zarodki do hodowli nowych kryształów). Atutem tym jest starannie dobrana kadra, przeprowadzająca setki eksperymentów, gromadząca bezcenne doświadczenia i stale doskonaląca swoją wiedzę oraz umiejętności.

Prezes Dwiliński dodaje „Nasz zespół wypracował też ciekawe studia przypadków dla tworzenia strategii państwowego wsparcia gospodarki opartej na wiedzy. Dzięki przykładom i analizie prac AMMONO, od badań podstawowych do produkcji przynoszącej zyski, powstał szereg rekomendacji działań wspierających. Ich wprowadzenie posłuży budowaniu silnej pozycji konkurencyjnej Polski w światowej gospodarce.”

Z przyjemnością witamy właścicieli i pracowników AMMONO w gronie uczestników Akademii PARP!

Źródło ilustracji:
http://www.nauka.gov.pl/nauka/sukcesy-uczonych/sukcesy-uczonych/artykul/najwiekszy-na-swiecie-krysztal-azotku-galu/Podziel się: