Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP > Fakro – polska firma o światowej sławie

Fakro – polska firma o światowej sławie

  • Autor: tmh
  • Data: 2006-12-13 17:16:52
  • Odsłon: 2639
[Ilustracja do studium przypadku] Prywatne rodzinne przedsiębiorstwo z Nowego Sącza znajduje się w światowej czołówce producentów okien dachowych. Sukces zawdzięcza między innymi inwestycjom w rozwój oraz wydajnym i kreatywnym pracownikom.

W 1986 roku Ryszard Florek otworzył w Tymbarku Zakład Stolarki Budowlanej Florad. Właściciel wykorzystywał wiedzę i umiejętności zdobyte podczas pracy w branży budowlanej za granicą. Pobyt na Zachodzie był dla Florka także inspiracją do nowego pomysłu biznesowego. Postanowił produkować nieznane wówczas w Polsce okna dachowe. Dochody uzyskane dzięki Zakładowi Stolarki Budowlanej zainwestował w nową działalność.

Fabryka okien marki Fakro została uruchomiona w 1991 roku w Nowym Sączu. Już po trzech latach firma eksportowała swoje wyroby do państw Europy Zachodniej. Dzisiaj Fakro ma 17 proc udziałów w światowym rynku okien dachowych. Jest właścicielem 5 zakładów w Polsce, posiada również dziesięć własnych zagranicznych firm handlowych. Przyczynami sukcesu są przede wszystkim dbałość o jakość i inwestycje w rozwój.

Siłą firmy jest również młody i komunikatywny zespół. Osoby zatrudnione w Fakro regularnie odbywają szkolenia i kursy językowe, mają również możliwość skorzystania z zasobów firmowej biblioteki. Dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Zarząd Fakro przyjmuje, że wykwalifikowani pracownicy są kluczem do wysokiej jakości produktów.


Podziel się: