Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP > Zapaleni inżynierowie z MEDCOM

Zapaleni inżynierowie z MEDCOM

  • Autor: ans
  • Data: 2009-03-03 20:54:40
  • Odsłon: 3272
[Ilustracja do studium przypadku] Firma MEDCOM jest liderem rynku urządzeń do przemysłowego zasilania awaryjnego. Z garażowej mikrofirmy założonej przez zapalonych inżynierów pod koniec lat 80-tych spółka rozwinęła się do przedsiębiorstwa średniej wielkości.

MEDCOM regularnie bierze udział w targach branżowych i zdobywa liczne nagrody za opracowane przez własnych inżynierów urządzenia energoelektroniczne. W 2008 roku znalazła się na 152 pozycji w rankingu "Diamenty Forbesa 2008" w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Firma, która dostarcza m.in. własne, innowacyjne napędy trakcyjne do nowoczesnego taboru kolejowego i tramwajowego, w rozwoju polskiej infrastruktury upatruje szans biznesowych pomimo światowej recesji. - Nikt nie ma wątpliwości, że te inwestycje są dramatycznie potrzebne, a środki z UE i przygotowania do EURO 2012 zwiększają potencjał tego rynku i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość – twierdzi Jerzy Linka, prezes zarządu MEDCOM.

Przedsiębiorstwo znajduje nabywców na swoje wyroby na całym świecie, stosuje system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001:2001, po jego wprowadzeniu wydłużyło podstawowe okresy gwarancji na swoje produkty do 36 miesięcy. Jak to jest możliwe, w dzisiejszych czasach?

- Od dawna w przemyślany sposób inwestujemy w badania i rozwój własnych produktów oraz dbamy o ludzi. I jest tez coś wyjątkowego w polskich inżynierach, skoro dzięki tym prostym, organicznie budowanym przewagom nasze rozwiązania są w stanie wygrywać zaciętą konkurencję technologiczną np. na dostawy filtrów aktywnych dla armii amerykańskiej, zadziwiając pomysłowością nawet konkurentów – stwierdza prezes Linka.

Firma angażuje się też w pozabiznesowe działania lokalne. - Na miarę naszych możliwości sponsorujemy przedsięwzięcia non-profit takie jak np. ubiegłoroczna wystawa Uśmiech Świata ze zdjęciami Elżbiety Dzikowskiej, czy imprezy sportowe dla niepełnosprawnych - dodaje prezes Linka, który sam jest nie w pełni sprawny.

MEDCOM organizuje cykliczne szkolenia serwisowe dla użytkowników swoich urządzeń, seminaria techniczne dla projektantów i użytkowników systemów zasilania gwarantowanego. Natomiast znacząca grupa pracowników MEDCOM rozwija swoje umiejętności handlowe i negocjacyjne w Akademii PARP.Podziel się: