Studia przypadków

Jakie treści zawiera biznesplan i jak go napisać? [ilustracja do artykułu]

Coraz częściej słyszymy, że biznesplan to przestarzałe narzędzie, które nie przystaje do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, zwłaszcza w kontekście mikro- i małych firm rozpoczynających działalność. Niemniej, przy staraniu się o pozyskanie kapitału od instytucji finansowych, jest on w większości przypadków warunkiem koniecznym do rozpatrzenia wniosku o kredyt inwestycyjny czy otrzymania pieniędzy z funduszu.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP > Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Poniżej znajdziesz typowe pytania zadawane przez uczestników Akademii PARP wraz ze standardowymi odpowiedziami.
Jeśli masz jakiekolwiek pytanie zachęcamy w pierwszej kolejności do zapoznania się z nimi a jeśli nie zawierają odpowiedzi - prosimy o kontakt z helpdeskiem.

Wybierz kategorię pytań i odpowiedzi

Mam problem techniczny – co zrobić?

  • Mam problem techniczny – co zrobić?

Przede wszystkim: zachowaj spokój. W portalu Akademii PARP jest narzędzie diagnostyczne rozpoznające środowisko przeglądarki internetowej i systemu operacyjnego. Dzięki temu stwierdzisz, czy Twoje stanowisko spełnia wymagania techniczne potrzebne do uruchamiania szkoleń internetowych. Uruchomisz je po zalogowaniu w menu Zasoby pomocnicze, klikając na link Test Twojego komputera


  • Jakie są wymagania techniczne?

Do korzystania ze szkoleń e-learning zalecamy najnowsze wersje przeglądarek: Mozilla Firefox, MS Internet Explorer, Opera, Chrome lub Safari. Przeglądarka musi być wyposażona we wtyczkę Flash, zalecamy najnowszą wersję.. Musisz mieć też włączone cookie. Na potrzeby innych zasobów elektronicznych możesz także potrzebować aplikacji umożliwiających odczyt plików pdf, doc, xls i innych.


  • Jakim sprzętem muszę dysponować?

"Do swobodnego korzystania ze szkoleń e-learning potrzebny jest współczesny komputer klasy PC z min 1GB pamięci RAM, wyposażony w kolorowy monitor o rozdzielczości 1024x768 pikseli, głośniki i stałe łącze do Internetu. Do korzystania z portalu i pigułek wiedzy oznaczonych w menu literką m możesz też używać popularnych smartfonów i tabletów.


  • Jakie łącze internetowe jest potrzebne do korzystania ze szkoleń Akademii PARP?

Zakładamy, że do korzystania ze szkoleń i wideoczatów wystarcza łącze o szybkości 128 kbps.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w przeglądarce MS Internet Explorer?

Z menu okna przeglądarki wybierz 'Narzędzia > Opcje internetowe'. Pojawi sie okno 'Opcje internetowe'. Przejdź do zakładki 'Prywatność'. W sekcji 'Blokowanie wyskakujących okienek' kliknij na przycisk 'Ustawienia'.Pojawi się okno 'Ustawienia blokowania wyskakujących okienek'. W polu 'Adres witryny sieci Web, która ma być dozwolona:' wpisz adres www.akademiaparp.gov.pl i kliknij na przycisk 'Dodaj'.Adres pojawi się na liście 'Dozwolone witryny sieci Web:'Instrukcja dotyczy przeglądarki MS Internet Explorer w wersji 7. Wygląd ekranów w różnych wersjach przeglądarki tego samego producenta może się znacznie różnić.

Uwaga: Jeśli korzystasz np. z Google Toolbar, konieczne może być dodatkowe odblokowanie wyskakujących okienek w Google Toolbar. Kwestii tej poświęciliśmy odrębny artykuł dostępny poniżej.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w przeglądarce Firefox?

Z menu okna przeglądarki wybierz 'Narzędzia > Opcje...'. Pojawi się okno 'Opcje'. W górnej części okna kliknij na ikonę 'Treść'. Kliknij na przycisk 'Wyjątki' po prawej stronie od check-boksa 'Zablokuj wyskakujące okna'.Pojawi się okno 'Uprawnione witryny - Wyskakujące okna'. W polu 'Adres witryny:' wpisz adres www.akademiaparp.gov.pl i kliknij na przycisk 'Zezwól'.Adres pojawi sie na poniższej liście.Instrukcja dotyczy przeglądarki Firefox w wersji 3.0. Wygląd ekranów w różnych wersjach przeglądarki tego samego producenta może się znacznie różnić.

Uwaga: Jeśli korzystasz np. z Google Toolbar, konieczne może być dodatkowe odblokowanie wyskakujących okienek w Google Toolbar. Kwestii tej poświęciliśmy odrębny artykuł dostępny poniżej.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w przeglądarce Opera?

Z menu okna przeglądarki wybierz 'Narzędzia > Szybka konfiguracja > Preferencje dla witryny...'.Pojawi się okno 'Preferencje dla witryny'. Z rozwijanej listy 'Wyskakujące okna' wybierz opcję 'Otwieraj wszystkie wyskakujące okna'.Instrukcja dotyczy przeglądarki Opera w wersji 9.50. Wygląd ekranów w różnych wersjach przeglądarki tego samego producenta może się znacznie różnić.

Uwaga: Jeśli korzystasz np. z Google Toolbar, konieczne może być dodatkowe odblokowanie wyskakujących okienek w Google Toolbar. Kwestii tej poświęciliśmy odrębny artykuł dostępny poniżej.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w przeglądarce Safari (iPad)?

Na ekranie głównym wybierz ikonę 'Ustawienia'.W ekranie ustawień wybierz z menu pozycję 'Safari'. W sekcji 'Zabezpieczenia' wyłącz opcję 'Blokuj zbędne okna'.Teraz, używając przeglądarki Safari, podczas próby otwarcia nowego okna pojawiać się będzie komunikat ostrzegawczy. Wciśnij przycisk 'Pozwól'.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w przeglądarce Google Chrome?

W nowej zakładce w pole adresu wpisz 'chrome://settings' i zatwierdź klawiszem 'Enter'. Przewiń załadowaną stronę ustawień do dołu i kliknij na link 'Pokaż ustawienia zaawansowane'. W sekcji 'Prywatność' kliknij na przycisk 'Ustawienia treści'.W okienku 'Ustawienia treści' nawiguj do sekcji 'Wyskakujące okienka' i kliknij na przycisk 'Zarządzaj wyjątkami'.W okienku 'Wyjątki dla wyskakujących okienek' w pole 'Wzorzec nazwy hosta' zamiast '[*.]example.com' wpisz 'www.akademiaparp.gov.pl' i zatwierdź zmiany przyciskiem 'Gotowe'.Zamknij okienko 'Ustawienia treści' klikając na przycisk 'Gotowe'. Teraz możesz zamknąć zakładkę z ustawieniami.


  • Jak odblokować wyskakujące okna portalu (popup) w Google Toolbar?

Na pasku Google Toolbar kliknij na strzałkę obok przycisku z symbolami okienek i znaku zakazu. Z rozwiniętej listy wybierz opcję 'Nigdy nie blokuj okien pop-up w witrynie www.akademiaparp.gov.pl'.Z ikony przycisku zniknie symbol znaku zakazu.