Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Internet bliski mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom

  • Autor: ans
  • Data: 2007-06-18 23:04:34
  • Odsłon: 2203
[Ilustracja do artykułu] Pojawia się coraz więcej możliwości zastosowania technologii internetowych w biznesie. To co do niedawna dostępne było wyłącznie dla dużych firm, stosowane może być z sukcesem również przez sektor MMŚP.

Jedną z obiecujących korzyści, jakie daje Internet już dziś, są szkolenia oraz telepraca. Portal Gazeta.pl opisał udany eksperyment wykorzystania Internetu we Wrocławiu do tzw. telepracy czyli pracy na odległość.  W eksperymencie uczestniczyły osoby wychowujące dzieci - kobiety i mężczyźni. Pokazano, że dzięki możliwości wykonywania pracy na odległość, pracownicy mogą w łatwiejszy sposób godzić ją z innymi obowiązkami. W wywiadzie dla portalu, autorzy projektu umożliwiającego telepracę zwrócili uwagę na nieufność, jaka towarzyszyła przedsiębiorcom w pierwszych momentach zetknięcia z pomysłem. Przekonali się jednak, że w ten sposób mogą tylko zyskać. Znika problem tymczasowej utraty pracownika ze względu na urlop wychowawczy. Zalety telepracy w postaci elastycznego wykonywania obowiązków, korzyści dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców regionów, w których trudno znaleźć pracę na miejscu, są istotnymi argumentami popierającymi tę formę wykorzystania Internetu. Sprawdzone na Zachodzie rozwiązania wyraźnie przyjmują się obecnie w Polsce.

W podobny sposób warto podejść do szkoleń dostępnych w Internecie. Zamiast wysyłać pracownika na kilka dni na stacjonarne szkolenie, rytm nauki może być dostosowany do charakteru pracy i indywidualnych obowiązków uczestnika. Istnieje wiele projektów, które wspierają wykorzystanie nowych technologii do efektywnej pracy i nauki. Akademia PARP jest dotychczas największą w Europie Środkowo-Wschodniej inicjatywą umożliwiającą doskonalenie zawodowe za pomocą e-learningu. Adresatami projektu są wszystkie firmy należące do sektora MMŚP (mikro- małych i średnich przedsiębiorstw).

Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: