Studia przypadków

Jakie treści zawiera biznesplan i jak go napisać? [ilustracja do artykułu]

Coraz częściej słyszymy, że biznesplan to przestarzałe narzędzie, które nie przystaje do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, zwłaszcza w kontekście mikro- i małych firm rozpoczynających działalność. Niemniej, przy staraniu się o pozyskanie kapitału od instytucji finansowych, jest on w większości przypadków warunkiem koniecznym do rozpatrzenia wniosku o kredyt inwestycyjny czy otrzymania pieniędzy z funduszu.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Akademia PARP w Wielkopolsce

  • Autor: ans
  • Data: 2007-06-03 02:29:12
  • Odsłon: 3412
[Ilustracja do artykułu] W uzupełnieniu do wcześniejszej wiadomości uprzejmie informujemy, że miastem Wielkopolski jakie odwiedzimy w trzeciej edycji warsztatów regionalnych jest Leszno. W lipcu 2007 w Urzędzie Miasta odbędzie się ostatni warsztat trzeciej edycji, na którym będziemy gościć właścicieli i pracowników przedsiębiorstw z sektora MSP, przedstawicieli władz miasta, a także lokalne media. Od lat Leszno zajmuje wysokie pozycje w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, a także jest uważane za ważny ośrodek usługowo - handlowy Wielkopolski.

Leszno jest 63-tysięcznym miastem powiatowym, wysoko ocenianym za udogodnienia dla rozwoju przedsiębiorczości. Przyczyniają się do tego starania władz miasta, a także innych instytucji wspomagających biznes. W systemie REGON na koniec 2005 roku zarejestrowanych w Lesznie było 8525 firm, z których 97 proc. należy do sektora prywatnego. Przeważają firmy mikro, zatrudniające do 9 osób. Stanowią one 94 proc. firm zarejestrowanych w systemie REGON. Firmy małe stanowią 5 proc. ogółu firm działających w Lesznie.

Wśród mieszkańców 14 proc. nie osiągnęło jeszcze pełnoletności, a 66 proc. jest w wieku produkcyjnym. Miejscowi przedsiębiorcy podkreślają wysoką wydajność pracowników i tradycyjny w regionie szacunek dla pracy. Atutem leszczyńskiej gospodarki jest jej zróżnicowanie pod względem wielkości przedsiębiorstw, branż oraz bardzo wysoki udział sektora usług. Cały czas powstają nowe firmy, co świadczy o przedsiębiorczości Leszczynian. Najwięcej firm działa w branży usługowej obejmującej handel i naprawy (32 proc.), obsługę nieruchomości (16 proc.), budownictwo i produkcję (11 proc.) oraz przemysł (10 proc.). W potencjale gospodarczym regionu znaczący udział zajmuje dobrze rozwinięte i wysokiej jakości rolnictwo, które stanowi naturalne zaplecze dla rozwoju przetwórstwa spożywczego.

W Lesznie działają trzy leszczyńskie szkoły wyższe, oddział Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz liczne szkoły policealne co stanowi solidną bazę do kształcenia młodzieży oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników przedsiębiorstw. Leszno było jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym już w 1991 roku powołano samorząd gospodarczy. Oprócz Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej aktywnie działa w Lesznie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Stowarzyszenie Kupców Leszczyńskich, Leszczyńskie Stowarzyszenie Handlowców „Starówka” oraz Regionalna Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. i Cech Rzemiosł Różnych. W 1999 roku Prezydent miasta powołał Prezydencką Radę Biznesu, która integruje środowisko leszczyńskich przedsiębiorców, a dla władz miasta stanowi wsparcie merytoryczne w kwestiach gospodarczych.

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców z mikro, małych i średnich firm z Wielkopolski na bezpłatny warsztat regionalny Akademii PARP, który odbędzie się 11 lipca w Lesznie w Urzędzie Miasta, ul. Karasia 15 o godz. 10.00.

Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: