Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

EFS dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

  • Autor: msa
  • Data: 2007-05-29 11:16:38
  • Odsłon: 3840
[Ilustracja do artykułu] Czy wiesz co to jest EFS? Środki, funkcjonującego już trzy lata, Europejskiego Funduszu Społecznego służą rozwojowi społeczeństw Unii Europejskiej. Nie bez powodu kierowane są one w dużej mierze na szkolenia – podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jednym z głównych beneficjentów ma być sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) został powołany w celu przeciwdziałania bezrobociu i dla rozwoju zasobów ludzkich w państwach członkowskich. Nie brakuje ani środków, ani pomysłów na ich wykorzystanie. Priorytetem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Głównym celem funduszu jest budowa społeczeństwa opartego na wiedzy, rozwoju zasobów ludzkich, kształceniu, pracy i szkoleniach. Jak podaje Gazeta.pl, duża część z ponad 2 mld euro przyznanych Polsce w ramach EFS na lata 2004-2006 przeznaczona została na dokształcanie. Dobre wykorzystanie udostępnionych środków może nam pomóc w rozwiązaniu wielu problemów społecznych i gospodarczych.

Jednym z działań, jakie finansowane są z EFS, są szkolenia rozwijające umiejętności zawodowe. Unia zapewnia pokrycie większości kosztów lub tak, jak w przypadku Akademii PARP, szkolenia udostępniane są zupełnie bezpłatnie. Firmy z sektora MMŚP mają znaczący udział zarówno w ogólnym zatrudnieniu w Polsce, jak i w ogólnej liczbie firm. Dlatego to właśnie „mikro-”, „małym” i „średnim” przedsiębiorstwom stwarzane są szanse na rozwój przez szkolenia.

Większość szkoleń realizowanych ze środków EFS jest w toku lub została zakończona. Możliwości skorzystania ze wsparcia w podnoszeniu kwalifikacji nadal jednak jeszcze istnieją - np. w ramach projektu Akademii PARP. „Wirtualne drzwi” Akademii PARP są otwarte dla wszystkich przedsiębiorców i ich pracowników z sektora MMŚP, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe. 

Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: