Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Jak uczą się przedsiębiorcy? Wyniki badania statystycznego Akademii PARP (część 1)

  • Autor: tmh
  • Data: 2014-07-07 13:13:19
  • Odsłon: 4142
[Ilustracja do artykułu] Podczas forum MŚP 23 czerwca 2014 zaprezentowaliśmy wyniki badania statystycznego na danych rejestrowanych przez portal i platformę e-learning Akademii PARP. W artykule przedstawiamy pierwszą część wyników badania, pokazującego, jak uczą się uczestnicy największego projektu szkoleniowego w Polsce.

Akademia PARP to ponad 1000 godzin lekcji i testów, w 423 modułach, w 69 szkoleniach w 6 obszarach tematycznych. Kolejne szkolenia w drodze! Do końca 2014 roku oferta projektu wzbogaci się o dalszych kilkadziesiąt szkoleń.

Jak dotąd, z projektu skorzystało ponad 180 tysięcy uczestników z mmśp, firm dużych i planujących działalność. Uczestnicy wykonali ponad 500 tysięcy zapisów na szkolenia e-learning, m-learning i blended, a we wszystkich aktywnościach szkoleń (lekcji i testów) spędzili od 2006 roku łącznie ponad 1 milion 250 tysięcy godzin - czyli 143 lata non-stop!

Z danych statystycznych, które rejestruje platforma e-learningowa Akademii PARP od listopada 2006 roku, można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o tym, jak uczą się uczestnicy Akademii PARP - przedsiębiorcy, ich pracownicy, a także osoby planujące założenie własnej firmy.

W cyklu artykułów przedstawiamy wybrane ciekawostki z eksploracyjnego badania danych na tzw. "oczyszczonych" danych związanych z uczeniem się. Do badania metodami drążenia danych (data mining) użyliśmy narzędzia opensource Rapid Miner wersja 5.3.

W tym artykule zajmujemy się atrakcyjnością oferty Akademii PARP mierzoną syntetycznie za pomocą wielokrotnych zapisów na szkolenia, a także analizowaną w przekrojach wg województw, obszarów tematycznych i płci absolwentów.

 

 

Wykres 1-1. Zapisy absolwentów i średnio na absolwenta szkolenia wg województw

 

Pierwsze zagadnienie to popularność analizowana w przekroju terytorialnym. Pokazujemy prawidłowości dotyczące absolwentów, czyli uczestników, którzy wykazali się konsekwencją w zdobywaniu wiedzy i ukończyli przynajmniej jedno szkolenie. Słupki na wykresie pokazują liczby zapisów na szkolenia dokonane przez absolwentów z różnych województw. Najwięcej zapisów odnotowujemy na Mazowszu (około 16 tysięcy), wyróżnia się Śląsk (8 tysięcy), Wielkopolska (6 tysięcy), Dolny Śląsk i Małopolska (po około 5 tysięcy). Aktywność na podobnym poziomie wykazały województwa pomorskie, opolskie i łódzkie. Najmniej zapisów odnotowaliśmy w województwach: lubuskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i zachodniopomorskim (w granicach 2 tysięcy w każdym z tych województw). Oczywiście duże znaczenie w tej aktywności szkoleniowej odgrywa liczba mieszkańców i firm w każdym województwie.

Spójrzmy na aktywność przeciętnego reprezentanta województwa. Niebieskie kropki pokazują, na ile szkoleń zapisują się przeciętnie absolwenci z każdego województwa. Okazuje się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia - osoby kończące szkolenia w Akademii PARP chętnie sięgają po kolejne kursy. Przeciętny absolwent Akademii PARP zapisuje się na 4-5 szkoleń. I tu ciekawostka. Najbardziej aktywni pod tym względem absolwenci pochodzą z relatywnie mało aktywnego województwa świętokrzyskiego (średnio ponad 5,5 zapisu na absolwenta)! Następnie Mazowsze, Lubelszczyzna i Podlasie (w granicach 5,4 zapisu na absolwenta). Najmniej aktywni absolwenci pochodzą z woj. opolskiego (około 4,2 zapisu na absolwenta). Różnice nie są duże, ale są :)

 

 

Wykres 1-2. Dominujące miejsce zamieszkania uczestników (wieś, miasto) w zapisach na różne obszary tematyczne wg województw.

 

Pogłębiamy naszą analizę regionalną. Wykres 1-2 pokazuje, kto w województwach bardziej się interesuje poszczególnymi obszarami tematycznymi szkoleń - uczestnik zamieszkały na wsi czy w mieście. Generalnie dominuje uczestnik miejski, ale nie we wszystkich województwach i nie w każdym obszarze. Tak zróżnicowane województwa jak: z jednej strony mazowieckie czy śląskie (duże aglomeracje) czy z drugiej strony warmińsko-mazurskie, mają w obszarach relatywnie największą dominację mieszkańców wsi (w aż 3 obszarach wiedzy). Z drugiej strony mieszkańcy miast dominują we wszystkich obszarach wiedzy w województwach: dośląskim, pomorskim i łódzkim (duże aglomeracje - nic dziwnego), a także w województwie podlaskim (niespodzianka).

Szkolenia miękkie, czyli szkolenia z umiejętności, są relatywnie bardziej popularne w miastach (więcej ludzi - ważniejszy czynnik ludzki?) niż szkolenia z obszarów twardych: zagadnienia finansowe i prawne oraz zarządzanie strategiczne i operacyjne.

A teraz chwila uwagi dla innego podstawowego rozróżnienia absolwentów - wg płci. Jak się można łatwo przekonać z naszych statystyk powitalnych na portalu Akademii PARP, panie dominują w projekcie w stopniu większym niż wynikałoby to z demografii, bo stanowią aż 59% uczestników. Zadaliśmy sobie pytanie: czy jest tak również w obszarach tematycznych i czy są jakieś różnice w schemacie: pierwszy zapis w jednym obszarze - pierwsze ukończenie w innym obszarze tematycznym? Spójrzmy na wykres 1-3. Jak można się przekonać, panie dominują, ale nie we wszystkich obszarach. Przewaga panów występuje w schemacie: rozpoczęcie przygody z Akademią PARP od wiedzy ogólnej i od zarządzania (tematy "twarde"), a następnie ukończenie szkolenia marketingowo-sprzedażowego (też raczej tematy twarde). Inny schemat "męski" to rozpoczęcie szkolenia marketingowo-sprzedażowego, zakończenie szkoleniem z zarządzania. Jeszcze jeden preferowany przez panów schemat to: po rozpoczęciu szkolenia z umiejętności (tzw. szkolenia "miękkie"), skończenie pierwszego szkolenia finansowo-prawnego lub z zarządzania.

 

 

Wykres 1-3. Schematy migracji ze szkoleń wybieranych jako pierwsze przy zapisie do szkoleń kończonych jako pierwsze według płci.

 

Ciąg dalszy nastąpi :) Na kolejny artykuł z podsumowaniem wyników badania datamining zapraszamy za kilka tygodni!Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: