Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Pracownik - najlepsza inwestycja! Zapraszamy do udziału w forum MŚP 23-24 czerwca 2014

 • Autor: tmh
 • Data: 2014-06-14 11:38:11
 • Odsłon: 3834
[Ilustracja do artykułu] O przewagach konkurencyjnych małych i średnich firm coraz bardziej decyduje dziś wiedza i kompetencje pracowników. Zarządzanie zasobami ludzkimi w MŚP pozostawia wciąż jeszcze sporo do życzenia, choć wiele zaczyna się zmieniać.

Dużą rolę w tej zmianie odgrywają projekty realizowane dzięki funduszom europejskich – w tym projekty systemowe realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wypracowane w projektach systemowych rozwiązania, narzędzia i dobre praktyki, PARP propaguje na corocznych konferencjach.

Kolejna edycja Forum Edukacyjnego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw "Człowiek Najlepsza Inwestycja" odbędzie się 23-24 czerwca 2014 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.

Tegoroczne spotkanie poświęcone będzie:

 • prezentacji najlepszych doświadczeń w obszarze rozwoju zasobów ludzkich w firmach przez pryzmat projektów realizowanych przez PARP,
 • warsztatom edukacyjnym dla osób chcących założyć działalność gospodarczą.

Pierwszy dzień Forum będzie dotyczył zarządzania zasobami ludzkimi w polskich firmach MMŚP i roli, jaką projekty PARP odegrały w rozwoju firm. Uczestnicy będą mogli poznać konkretne rozwiązania, narzędzia i strategie realizowane dzięki wsparciu PARP. Beneficjenci programów unijnych opowiedzą o celach biznesowych, jakie dzięki funduszom strukturalnym udało się im zrealizować. Debaty i warsztat Forum odbędą się w kilku równoległych ścieżkach tematycznych, z których uczestnicy będą mogli wybrać interesujące ich tematy:

 • Rynek pracy 2020 – rozwiązania, które przygotują nas do zmian.
  W tej ścieżce odbędą się dyskusje dotyczące wyzwań przyszłego rynku pracy, czyli m.in. niedopasowania kompetencyjnego, zarządzania wiekiem czy budowania strategii organizacyjnych. Wśród panelistów: dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz - podsekretarz stanu MNiSW, Małgorzata Marcińska – podsekretarz stanu MPiPS, Inga Zajączkowska – kierownik Wydziału Zarządzania Kompetencjami Dalkia Łódź, Małgorzata Skibińska - dyrektor Departamentu Personalnego - Provident Polska, Magdalena Stalpińska - dyrektor Pionu Personalnego w Real Polska.
 • Narzędzia zarządzania zasobami ludzkimi o strategicznym znaczeniu dla firmy.
  W tej ścieżce uczestnicy znajdą prezentacje konkretnych rozwiązań personalnych w ramach strategii HR, zarządzania kompetencjami, projektów mentoringowych sukcesji czy budowania zaangażowania pracowników. Swoim doświadczeniem podzielą się m. in.: Marzena Grzonkowska-Przyklęk – European HR Manager - Jabil Circuit, Beata Kowalska-Doncer, HR Manager - Starwood Services Poland, Anna Kostrzewska - HR Business Partner - Frauenthal Automotive Toruń, Beata Burlińska – menedżer HR w Nestle Polska, Alicja Hadryś - Nowak - sukcesorka w firmie Gartenholz H&H, Andrzej Bocheński - nestor w firmie Winoman.
 • Szkolenie – sprawdź czy i dlaczego to się opłaca?
  To okazja do udziału w praktycznych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów i konsultantów biznesowych. Do wyboru będą warsztaty:
  • Wizerunek czy wizerunki – jak budować jednolity obraz firmy jako pracodawcy – poprowadzą Joanna Kotzian – menedżer ds. Employer Brandingu, i Magdalena Pancewicz - specjalista ds. Employer Brandingu, HRK
  • Pułapki rekrutacji – czyli o procesie etykietowania ludzi w kontekście rozmów rekrutacyjnych - Justyna Dworczyk
  • Informacja zwrotna – tylko pozornie łatwa sztuka komunikacji i budowania zaangażowania - Jarosław Holwek
  • Konflikt na linii pracodawca – pracownik – rozwiązania, które nie zakończą się rozstaniem - Szkoła Trenerów Biznesu Elżbiety Sołtys.

Cennym doświadczeniem dla uczestników Forum będzie także prezentacja doświadczeń menedżerów zarządzających ludźmi z organizacji, które osiągnęły sukces w biznesie. Podczas konferencji gościć będziemy m.in. Marcina Ochnika - członka zarządu w firmie Ochnik, Pawła Dudka - prezes spółki Wars, Marię Magdalenę Kwiatkiewicz – prezes zarządu ds. handlowych w firmie YES czy Krzysztofa Czubę - wiceprezesa zarządu Alior Bank.

Sesję plenarną w temacie Efektywny lider na trudne czasy poprowadzi znany polarnik Marek Kamiński.

W pierwszym dniu forum odbędą się też prezentacje przedstawicieli Akademii PARP. W wystąpieniu "Jak wybrać swój temat szkoleń w Akademii PARP?" Przedstawimy kilka wybranych przykładów skorzystania z Akademii PARP do doskonalenia kompetencji zawodowych:

 • przez osobę zamierzającą się przekwalifikować i przygotować do zdobycia nowej pracy,
 • przez studenta planującego założyć nową działalność gospodarczą,
 • przez trenera pragnącego zwiększyć swoją rozpoznawalność jako ambasador społeczności szkoleniowych Akademii PARP,
 • przez przedsiębiorcę szukającego przewag konkurencyjnych w doskonaleniu własnej wiedzy i umiejętności.

 

W wystąpieniu "Akademia PARP w liczbach: jak się uczą pracownicy polskich przedsiębiorstw i planujący działalność gospodarczą w Polsce?" poszukamy odpowiedzi na pytania jakie szkolenia są popularniejsze i jak się uczymy. W wystąpieniu przedstawimy wyniki badania data mining (eksploracji danych statystycznych) na temat tego, jak z projektu korzystają polscy pracownicy przedsiębiorstw i planujący własną działalność. Pokusimy się też o wyjaśnienie wybranych prawidłowości i co z nich może wynikać na przyszłość.

Forum zaszczycą swoją obecnością Bożena Lublińska-Kasprzak - prezes PARP, Janusz Piechociński, wiceprezes Rady Ministrów oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi dzień Forum to praktyka dla teoretyka, czyli warsztaty dla przyszłych przedsiębiorców z ekspertami w dziedzinie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, w zakresie prawa, finansów, promocji firmy oraz inwestycji w kadrę zarządzającą i pracowników firm.

Więcej informacji o forum http://forummsp.parp.gov.pl/

Uczestnictwo jest bezpłatne. Link do formularza zgłoszeniowego.

Serdecznie zapraszamy do zgłoszenia udziału!Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: