Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Jak demonstrować umiejętności w Akademii PARP - miniporadnik!

 • Autor: tmh
 • Data: 2014-05-15 13:48:09
 • Odsłon: 5126
[Ilustracja do artykułu] Jedną z nowości na nowych certyfikatach są umiejętności, które zostały zademonstrowane w ramach Akademii PARP. Podobnie jak wiedza ze szkolenia, są to kompetencje rozwoju zawodowego coraz istotniejsze w dzisiejszym świecie.

Wskazówki jak zademonstrować dostępne umiejętności można zobaczyć na platformie, po najechaniu kursorem na ikonki umiejętności (nad menu po lewej stronie, pod imieniem i nazwiskiem).
Wszystkie umiejętności oczywiście zdobywamy po zalogowaniu. Niektóre umiejętności społecznościowe wymagają dołączenia do społeczności szkoleniowej lub utworzenia własnej społeczności jako ambasador.

W odpowiedzi na liczne pytania uczestników, przygotowaliśmy miniporadnik, jak znaleźć odpowiednie opcje do zademonstrowania poszczególnych umiejętności na platformie Akademii PARP.

umiejętności indywidualne

Umiejętność: Konsekwencja w zdobywaniu wiedzy
Wskazówka z platformy: Zaliczone przynajmniej jedno szkolenie

Konsekwencja w zdobywaniu wiedzy jest ważną umiejętnością w dzisiejszym świecie Internetu i niezliczonej ilości szybko dostępnej informacji. Smartfony i inne urządzenia ułatwiające konsumowanie informacji stają się jednocześnie "rozpraszaczami", utrudniającymi planowe wypełnienie luk kompetencyjnych.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Szkolenie zaliczamy przechodząc minimum modułów (lekcji i testów) dowolnego szkolenia - albo dowolną ścieżkę szkoleniową w społeczności.
Nie można przeoczyć tej opcji w platformie, bo jest widoczna zawsze, od razu po zalogowaniu.

Umiejętność: Prowadzenie rozbudowanych dyskusji na forum
Wskazówka z platformy : Minimum 10 wypowiedzi na forum/liście dyskusyjnej

Forum jest jednym z głównych sposobów społecznościowego rozwijania wiedzy zdobytej w szkoleniach. Udział w dyskusjach na forum oznacza, że uczestnik aktywnie włącza się w ten proces i potwierdza uczestniczenie w społeczeństwie cyfrowym.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wpisy na forum umieszczamy w wybranych przez siebie kategoriach i wątkach forum. Forum znajdziemy w kolorowym menu po prawej stronie okna platformy, pozycja "Forum" (lub "Forum społeczności" w społecznościach szkoleniowych). Wpisy na forum możemy dodawać także jako komentarze zalogowanych uczestników pod artykułami redakcyjnymi z aktualnościami i pigułkami wiedzy (edytowany: 27 maja 2014).
Inną możliwością jest skorzystanie z listy dyskusyjnej - opcja "Napisz do społeczności" w dowolnej społeczności szkoleniowej.

Umiejętność: Współpraca zespołowa
Wskazówka z platformy: Zaliczona praca grupowa

Bez współpracy zespołowej niemożliwe są wdrożenia systemów informatycznych, budowa dróg i wszelkich innych złożonych projektów. Współpraca zespołowa jest w związku z tym bardzo pożądaną umiejętnością, a rzadko uczoną na uczelniach. Uczenie się w zespole np. dla napisania wspólnego tekstu na zadany temat jest doskonałym ćwiczeniem współpracy zespołowej, uzupełniającym szkolenie.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wszystkie opcje potrzebne do napisania pracy grupowej znajdziemy w kolorowym menu po prawej stronie - pozycja "Praca grupowa". Wcześniej trzeba dołączyć do istniejącej grupy roboczej lub założyć własną - wykonujemy to w ramach grupy szkoleniowej.
Po napisaniu pracy, gdy jest gotowa i liczy przynajmniej 500 słów, zgłaszamy ją do oceny tutora, który ostatecznie zalicza nam pracę grupową.

Umiejętność: Nawiązywanie interaktywnego kontaktu online
Wskazówka z platformy: Wypowiedź na czacie ORAZ wideoczacie ORAZ w komunikatorze do kontaktu z ekspertami

Współcześnie e-learning to przede wszystkim metody asynchroniczne: głównie dostępne 24x7 szkolenia i narzędzia wsparcia takie jak forum, wiki i inne zasoby. Interaktywny kontakt online z innym człowiekiem jest ważną umiejętnością społeczną, uzupełniającą asynchroniczne doskonalenie kompetencji w doraźnej komunikacji z innymi.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Na czat tekstowy wchodzimy za pomocą kolorowego menu po prawej stronie, pozycja "Czat i wideoczat". Na czat można wejść także przez dodatki w każdym ekranie lekcji szkolenia e-learning (przycisk "Czat"), albo w webinarium.
Aby zademonstrować użycie wideoczatu korzystamy z tych samych opcji jak do czatu, tylko wchodzimy na nie z włączoną kamerką internetową. Komunikator do kontaktu z ekspertami to wideoczat na webinarium z udziałem eksperta (czyli sesja planowa webinarium) albo pozostawienie wpisu na forum do dowolnego szkolenia w specjalnym wątku "Komunikator do kontaktu z ekspertem".

Umiejętność: Korzystanie ze spotkań merytorycznych online
Wskazówka z platformy: Udział w webinarium z ekspertem ORAZ skorzystanie z webcastu

Zdalne spotkania online, zaplanowane do osiągnięcia określonych celów, przebiegające wg agendy, są jednym z nowoczesnych sposobów pracy. Umiejętności uczestniczenia w spotkaniach online oraz korzystania w tym celu z narzędzi synchronicznych są przydatne i na rynku pracy, i w procesie uczenia się. Do realizacji niektórych celów szkoleniowych, zwłaszcza zależnych od doświadczeń uczestnika, zaprojektowane mogą być spotkania merytoryczne online z tutorem.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Aktywność webinarium znajdziemy w szkoleniach blended. W Akademii PARP jest obecnie (maj 2014) pięć szkoleń blended z webinariami. Są to trzy biznesowe szkolenia blended:

 • Profesjonalny sekretariat
 • Umiejętności interpersonalne
 • Ekologiczny biznes

oraz dwa szkolenia blended dla szkoleniowców (dostępne w społecznościach dla szkoleniowców)

 • Budowanie szkoleń e-learningowych dla własnej organizacji
 • Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy

Do webinariów w szkoleniach blended dla szkoleniowców są też dostępne webcasty.

 

umiejętności społecznościowe

Umiejętność: Tworzenie stron instruktażowych
Wskazówka z platformy: Wypowiedź na stronie wiki społeczności

Zespołowo tworzona wiedza za pomocą popularnego narzędzia wiki jest podstawowym sposobem wspólnego tworzenia dowolnej wiedzy ad-hoc. Jest to szybki sposób dzielenia się wiedzą i rozwijania zagadnień.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Stronę wiki znajdziemy w aktywności webinarium lub w aktywności pracy samodzielnej w szkoleniach blended. W Akademii PARP jest obecnie (maj 2014) sześć szkoleń blended z tymi aktywnościami.
Znajdziemy je w czterech biznesowych szkoleniach blended:

 • Profesjonalny sekretariat
 • Umiejętności interpersonalne
 • Ekologiczny biznes
 • Blended learning

lub w dwóch szkoleniach blended dla szkoleniowców (dostępnych w społecznościach dla szkoleniowców)

 • Budowanie szkoleń e-learningowych dla własnej organizacji
 • Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy

Z pracy samodzielnej lub z wiki do webinarium w sesji nieplanowej możemy skorzystać w dowolnym, wybranym przez siebie momencie.

 

Inna możliwość skorzystania z wiki: w grze "Rynek innowacji" (dział "Rozrywka i wiedza" w menu na stronie głównej, do której trzeba przejść po zalogowaniu)
https://www.akademiaparp.gov.pl/rozrywka-i-wiedza/203/gra-decyzyjna-rynek-innowacji
aby edytować wiki gry, trzeba wejść w ranking.

Umiejętność: Wyszukiwanie zagadnień merytorycznych poszerzających wiedzę
Wskazówka z platformy: Zgłoszenie zaakceptowanej propozycji pigułki wiedzy LUB materiału do szkolenia rapidowego

Wyszukiwanie zagadnień poszerzających wiedzę to ważna, kompleksowa umiejętność badacza zaangażowanego w tworzenie nowej wiedzy. Wymaga proaktywnego rozpoznania dziedziny i samodzielnego napisania nowej treści merytorycznej.
Przechodzone przy tym etapy analizy, selekcji i syntezy materiału merytorycznego to ważne procesy w budowaniu doświadczenia eksperta merytorycznego.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Prosimy o zgłoszenie chęci napisania materiału mailowo na adres infolinii msp@akademiaparp.gov.pl. Opiekunowie wyślą szczegółowe instrukcje co zrobić.

Umiejętność: Dodawanie zdjęć do stron społecznościowych
Wskazówka z platformy: Wpis z dodaniem zdjęcia dla społeczności

Wpisy ze zdjęciami to podstawowa umiejętność dzielenia się multimediami na stronach społecznościowych, w tym na blogach.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wpis może zrobić ambasador społeczności przy tworzeniu lub edycji opisu społeczności. W tym celu w szarym menu po lewej stronie korzystamy z pozycji "Ambasador społeczności", klikamy na link "Zmień opis, zdjęcie i film społeczności".

Przy tworzeniu społeczności przez absolwenta szkolenia (kolorowe menu po prawej stronie pozycja "Społeczności szkoleniowe" klikamy na link "Utwórz własną społeczność", w pierwszym kroku "Nazwij swoją społeczność" edytujemy opis oraz dodajemy zdjęcie lub film.

Inna możliwość dodania zdjęcia: w grze "Podróż po Akademii PARP" (dział "Rozrywka i wiedza" w menu na stronie głównej, do której trzeba przejść po zalogowaniu)
https://www.akademiaparp.gov.pl/rozrywka-i-wiedza/156/gra-decyzyjna-podroz-po-akademii-parp
aby dodać zdjęcie, trzeba wejść w ranking.

Umiejętność: Publikowanie filmów dla społeczności szkoleniowej
Wskazówka z platformy: Wpis na wideoblogu społeczności

Wpis z filmem to bardziej złożona umiejętność dzielenia się multimediami na stronach społecznościowych, w tym na wideoblogach.
Aby zademonstrować tę umiejętność w Akademii PARP trzeba skorzystać ze wskazanego przez siebie filmiku na portalu Youtube.com.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Sposób został opisany przy umiejętności dodawania wpisu ze zdjęciem do społeczności.Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: