Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Jak demonstrować umiejętności w Akademii PARP - miniporadnik!

 • Autor: tmh
 • Data: 2014-05-15 13:48:09
 • Odsłon: 4827
[Ilustracja do artykułu] Jedną z nowości na nowych certyfikatach są umiejętności, które zostały zademonstrowane w ramach Akademii PARP. Podobnie jak wiedza ze szkolenia, są to kompetencje rozwoju zawodowego coraz istotniejsze w dzisiejszym świecie.

Wskazówki jak zademonstrować dostępne umiejętności można zobaczyć na platformie, po najechaniu kursorem na ikonki umiejętności (nad menu po lewej stronie, pod imieniem i nazwiskiem).
Wszystkie umiejętności oczywiście zdobywamy po zalogowaniu. Niektóre umiejętności społecznościowe wymagają dołączenia do społeczności szkoleniowej lub utworzenia własnej społeczności jako ambasador.

W odpowiedzi na liczne pytania uczestników, przygotowaliśmy miniporadnik, jak znaleźć odpowiednie opcje do zademonstrowania poszczególnych umiejętności na platformie Akademii PARP.

umiejętności indywidualne

Umiejętność: Konsekwencja w zdobywaniu wiedzy
Wskazówka z platformy: Zaliczone przynajmniej jedno szkolenie

Konsekwencja w zdobywaniu wiedzy jest ważną umiejętnością w dzisiejszym świecie Internetu i niezliczonej ilości szybko dostępnej informacji. Smartfony i inne urządzenia ułatwiające konsumowanie informacji stają się jednocześnie "rozpraszaczami", utrudniającymi planowe wypełnienie luk kompetencyjnych.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Szkolenie zaliczamy przechodząc minimum modułów (lekcji i testów) dowolnego szkolenia - albo dowolną ścieżkę szkoleniową w społeczności.
Nie można przeoczyć tej opcji w platformie, bo jest widoczna zawsze, od razu po zalogowaniu.

Umiejętność: Prowadzenie rozbudowanych dyskusji na forum
Wskazówka z platformy : Minimum 10 wypowiedzi na forum/liście dyskusyjnej

Forum jest jednym z głównych sposobów społecznościowego rozwijania wiedzy zdobytej w szkoleniach. Udział w dyskusjach na forum oznacza, że uczestnik aktywnie włącza się w ten proces i potwierdza uczestniczenie w społeczeństwie cyfrowym.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wpisy na forum umieszczamy w wybranych przez siebie kategoriach i wątkach forum. Forum znajdziemy w kolorowym menu po prawej stronie okna platformy, pozycja "Forum" (lub "Forum społeczności" w społecznościach szkoleniowych). Wpisy na forum możemy dodawać także jako komentarze zalogowanych uczestników pod artykułami redakcyjnymi z aktualnościami i pigułkami wiedzy (edytowany: 27 maja 2014).
Inną możliwością jest skorzystanie z listy dyskusyjnej - opcja "Napisz do społeczności" w dowolnej społeczności szkoleniowej.

Umiejętność: Współpraca zespołowa
Wskazówka z platformy: Zaliczona praca grupowa

Bez współpracy zespołowej niemożliwe są wdrożenia systemów informatycznych, budowa dróg i wszelkich innych złożonych projektów. Współpraca zespołowa jest w związku z tym bardzo pożądaną umiejętnością, a rzadko uczoną na uczelniach. Uczenie się w zespole np. dla napisania wspólnego tekstu na zadany temat jest doskonałym ćwiczeniem współpracy zespołowej, uzupełniającym szkolenie.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wszystkie opcje potrzebne do napisania pracy grupowej znajdziemy w kolorowym menu po prawej stronie - pozycja "Praca grupowa". Wcześniej trzeba dołączyć do istniejącej grupy roboczej lub założyć własną - wykonujemy to w ramach grupy szkoleniowej.
Po napisaniu pracy, gdy jest gotowa i liczy przynajmniej 500 słów, zgłaszamy ją do oceny tutora, który ostatecznie zalicza nam pracę grupową.

Umiejętność: Nawiązywanie interaktywnego kontaktu online
Wskazówka z platformy: Wypowiedź na czacie ORAZ wideoczacie ORAZ w komunikatorze do kontaktu z ekspertami

Współcześnie e-learning to przede wszystkim metody asynchroniczne: głównie dostępne 24x7 szkolenia i narzędzia wsparcia takie jak forum, wiki i inne zasoby. Interaktywny kontakt online z innym człowiekiem jest ważną umiejętnością społeczną, uzupełniającą asynchroniczne doskonalenie kompetencji w doraźnej komunikacji z innymi.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Na czat tekstowy wchodzimy za pomocą kolorowego menu po prawej stronie, pozycja "Czat i wideoczat". Na czat można wejść także przez dodatki w każdym ekranie lekcji szkolenia e-learning (przycisk "Czat"), albo w webinarium.
Aby zademonstrować użycie wideoczatu korzystamy z tych samych opcji jak do czatu, tylko wchodzimy na nie z włączoną kamerką internetową. Komunikator do kontaktu z ekspertami to wideoczat na webinarium z udziałem eksperta (czyli sesja planowa webinarium) albo pozostawienie wpisu na forum do dowolnego szkolenia w specjalnym wątku "Komunikator do kontaktu z ekspertem".

Umiejętność: Korzystanie ze spotkań merytorycznych online
Wskazówka z platformy: Udział w webinarium z ekspertem ORAZ skorzystanie z webcastu

Zdalne spotkania online, zaplanowane do osiągnięcia określonych celów, przebiegające wg agendy, są jednym z nowoczesnych sposobów pracy. Umiejętności uczestniczenia w spotkaniach online oraz korzystania w tym celu z narzędzi synchronicznych są przydatne i na rynku pracy, i w procesie uczenia się. Do realizacji niektórych celów szkoleniowych, zwłaszcza zależnych od doświadczeń uczestnika, zaprojektowane mogą być spotkania merytoryczne online z tutorem.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Aktywność webinarium znajdziemy w szkoleniach blended. W Akademii PARP jest obecnie (maj 2014) pięć szkoleń blended z webinariami. Są to trzy biznesowe szkolenia blended:

 • Profesjonalny sekretariat
 • Umiejętności interpersonalne
 • Ekologiczny biznes

oraz dwa szkolenia blended dla szkoleniowców (dostępne w społecznościach dla szkoleniowców)

 • Budowanie szkoleń e-learningowych dla własnej organizacji
 • Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy

Do webinariów w szkoleniach blended dla szkoleniowców są też dostępne webcasty.

 

umiejętności społecznościowe

Umiejętność: Tworzenie stron instruktażowych
Wskazówka z platformy: Wypowiedź na stronie wiki społeczności

Zespołowo tworzona wiedza za pomocą popularnego narzędzia wiki jest podstawowym sposobem wspólnego tworzenia dowolnej wiedzy ad-hoc. Jest to szybki sposób dzielenia się wiedzą i rozwijania zagadnień.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Stronę wiki znajdziemy w aktywności webinarium lub w aktywności pracy samodzielnej w szkoleniach blended. W Akademii PARP jest obecnie (maj 2014) sześć szkoleń blended z tymi aktywnościami.
Znajdziemy je w czterech biznesowych szkoleniach blended:

 • Profesjonalny sekretariat
 • Umiejętności interpersonalne
 • Ekologiczny biznes
 • Blended learning

lub w dwóch szkoleniach blended dla szkoleniowców (dostępnych w społecznościach dla szkoleniowców)

 • Budowanie szkoleń e-learningowych dla własnej organizacji
 • Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy

Z pracy samodzielnej lub z wiki do webinarium w sesji nieplanowej możemy skorzystać w dowolnym, wybranym przez siebie momencie.

 

Inna możliwość skorzystania z wiki: w grze "Rynek innowacji" (dział "Rozrywka i wiedza" w menu na stronie głównej, do której trzeba przejść po zalogowaniu)
https://www.akademiaparp.gov.pl/rozrywka-i-wiedza/203/gra-decyzyjna-rynek-innowacji
aby edytować wiki gry, trzeba wejść w ranking.

Umiejętność: Wyszukiwanie zagadnień merytorycznych poszerzających wiedzę
Wskazówka z platformy: Zgłoszenie zaakceptowanej propozycji pigułki wiedzy LUB materiału do szkolenia rapidowego

Wyszukiwanie zagadnień poszerzających wiedzę to ważna, kompleksowa umiejętność badacza zaangażowanego w tworzenie nowej wiedzy. Wymaga proaktywnego rozpoznania dziedziny i samodzielnego napisania nowej treści merytorycznej.
Przechodzone przy tym etapy analizy, selekcji i syntezy materiału merytorycznego to ważne procesy w budowaniu doświadczenia eksperta merytorycznego.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Prosimy o zgłoszenie chęci napisania materiału mailowo na adres infolinii msp@akademiaparp.gov.pl. Opiekunowie wyślą szczegółowe instrukcje co zrobić.

Umiejętność: Dodawanie zdjęć do stron społecznościowych
Wskazówka z platformy: Wpis z dodaniem zdjęcia dla społeczności

Wpisy ze zdjęciami to podstawowa umiejętność dzielenia się multimediami na stronach społecznościowych, w tym na blogach.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Wpis może zrobić ambasador społeczności przy tworzeniu lub edycji opisu społeczności. W tym celu w szarym menu po lewej stronie korzystamy z pozycji "Ambasador społeczności", klikamy na link "Zmień opis, zdjęcie i film społeczności".

Przy tworzeniu społeczności przez absolwenta szkolenia (kolorowe menu po prawej stronie pozycja "Społeczności szkoleniowe" klikamy na link "Utwórz własną społeczność", w pierwszym kroku "Nazwij swoją społeczność" edytujemy opis oraz dodajemy zdjęcie lub film.

Inna możliwość dodania zdjęcia: w grze "Podróż po Akademii PARP" (dział "Rozrywka i wiedza" w menu na stronie głównej, do której trzeba przejść po zalogowaniu)
https://www.akademiaparp.gov.pl/rozrywka-i-wiedza/156/gra-decyzyjna-podroz-po-akademii-parp
aby dodać zdjęcie, trzeba wejść w ranking.

Umiejętność: Publikowanie filmów dla społeczności szkoleniowej
Wskazówka z platformy: Wpis na wideoblogu społeczności

Wpis z filmem to bardziej złożona umiejętność dzielenia się multimediami na stronach społecznościowych, w tym na wideoblogach.
Aby zademonstrować tę umiejętność w Akademii PARP trzeba skorzystać ze wskazanego przez siebie filmiku na portalu Youtube.com.

Jak zademonstrować opanowanie umiejętności w Akademii PARP:
Sposób został opisany przy umiejętności dodawania wpisu ze zdjęciem do społeczności.Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: