Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Brak czasu na samorozwój? Recepta: pigułki wiedzy!

  • Autor: tmh
  • Data: 2013-05-29 17:35:04
  • Odsłon: 6665
[Ilustracja do artykułu] W dzisiejszych czasach nikt nie może powiedzieć, że edukację zakończył na szkole, a teraz kompletnie nie ma już na nią czasu. Uczyć można się stale i wszędzie. Źródła wiedzy to nie tylko formalne studia podyplomowe, kursy czy szkolenia. Po wiedzę można sięgnąć nawet w czasie krótkiej chwili przerwy w pracy lub w domu.

Tzw. mikrouczenie jest obecne w praktyce i teorii uczenia się od wielu lat. Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu, w połączeniu z problemem utrzymania uwagi przez dłuższy czas, dodatkowo skłania do podawania wiedzy i informacji w niewielkich porcjach. Osoba korzystająca przez cały dzień z różnych urządzeń (notebook, smartfon, tablet) przenosi swoją uwagę na różne problemy, każdemu z nich poświęcając tylko chwilę. W ten sposób przebiega w rzeczywistości znaczna część nieformalnego uczenia, kiedy to zdobywamy wiedzę z różnych źródeł.

W lutym 2013 przeprowadziliśmy badanie sondażowe (metodą wywiadu telefonicznego CATI), w którym wzięło udział 100 uczestników szkoleń Akademii PARP. Pytaliśmy o potrzebę krótkich informacji o charakterze zawodowym, dotychczasowe sposoby zaspokajania tych potrzeb, postawę wobec krótkich form dydaktycznych online, a także (główny cel badania): o ocenę koncepcji pigułek wiedzy, jakie wprowadzamy w Akademii PARP. Są to krótkie, 2-3 minutowe formy dydaktyczne, dostępne bez zalogowania. Stanowią zachętę i dodatek do szkoleń e-learningowych.

Poniżej wybrane wyniki badania:

  • zdecydowana większość uczestników (93%) poszukuje informacji o charakterze edukacyjnym przynajmniej raz w miesiącu (64%: w każdym tygodniu),
  • prawie wszyscy respondenci (99%) szukają informacji edukacyjnych w Internecie,
  • większość respondentów (55%) szuka takich informacji poza miejscem pracy w wolniejszej chwili, np. gdy na coś czeka, stoi w kolejce,
  • znacząca grupa respondentów (39%) jako narzędzie dostępowe do korzystania z takich informacji wskazuje urządzenia mobilne (smartfon i/lub tablet),
  • większość respondentów (73%) czas kilku minut uznało za wystarczający do przekazania wartościowej wiedzy biznesowej.

W Akademii PARP jest już kilkadziesiąt pigułek wiedzy, sukcesywnie do końca 2014 roku będzie ich kilkaset (470). Pigułki wiedzy klasyfikujemy w różnych kategoriach formy i treści: ciekawostki, porady, filmy, infografika, humor. Do każdej pigułki wskazujemy słowa kluczowe i odpowiadające jej szkolenia Akademii PARP dla pogłębienia wiedzy.

Pigułki wiedzy mogą być nie tylko zachętą, ale także ciekawym uzupełnieniem wiedzy ze szkoleń. W najbliższych miesiącach z pigułkami wiedzy będziemy wiązać wszystkie szkolenia Akademii PARP. Na zasadzie "zobacz także" w każdym ekranie szkolenia będzie można się łatwo zorientować, czy w danej dziedzinie wiedzy na portalu nie pojawiło się coś nowego.

Każda pigułka jest zamkniętą, interesującą i krótką całością, z którą można łatwo zapoznać się, bez konieczności sięgania do innych źródeł. Pigułki wiedzy wpasowują się w poszatkowany różnymi zadaniami dzień. Serdecznie zapraszamy do korzystania z pigułek wiedzy i szkoleń Akademii PARP. Uczenie się jest po prostu... zdrowe!Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: