Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Otwórz oczy na szkolenie społecznościowe! Praktyczne porady.

  • Autor: ans
  • Data: 2012-10-08 23:54:55
  • Odsłon: 2899
[Ilustracja do artykułu] Organizujesz lub prowadzisz szkolenia? A może tracisz mnóstwo czasu na pisanie wypowiedzi na forach? Albo merytorycznych maili do współpracowników? Społeczności Akademii PARP to duża zmiana i wiele możliwości dla osób, które uczą innych. Warto z tych możliwości skorzystać. Od razu i bez żadnych opłat!

Po 10 miesiącach od uruchomienia, w ponad 100 społecznościach Akademii PARP uczy się już prawie 3 tysiące osób. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których i Ty możesz założyć własną społeczność i przeprowadzić swoich znajomych przez ścieżkę szkoleniową!

1. Elastyczność w dopasowaniu tematów szkoleń

Szkolenia internetowe Akademii PARP (34 kilkunastogodzinne szkolenia e-learning) są uporządkowane ze względu na obszary wiedzy takie, jak: marketing i sprzedaż, zarządzanie strategiczne i operacyjne, finanse i podatki. Każde szkolenie to kilka - kilkanaście modułów.

We własnej społeczności możesz wybrać moduły z różnych szkoleń i stworzyć ścieżki interdyscyplinarne, np. łączące funkcje marketingu i jakości. Albo dopasowujące wiedzę do konkretnych ról w firmach np. kupców-negocjatorów. Albo dopasowujące wiedzę do sytuacji biznesowych, np. ścieżka dla nowoawansowanych kierowników.

Dzięki temu możesz wybrać lub wymyślić ścieżkę niestandardową, o której nie śniło się szkoleniowcom... Przykładowo ścieżkę "ABC marketingu dla nowozatrudnionego inżyniera w dziale marketingu", którą możesz skomponować z gotowych modułów szkoleń nt planu marketingowego, public relations i marketingu oraz technik sprzedaży.

Praktyczna rada: jeśli nie wiesz, czy oferta modułów szkoleniowych Akademii PARP nadaje się do przeszkolenia Twojej społeczności - wyślij swoje pytanie na adres spolecznosci@akademiaparp.gov.pl, a nasi eksperci zweryfikują Twój program!

W wiadomości umieść następujące dwie informacje:

  • kim są uczestnicy społeczności - do kogo chcesz zaadresować swoją ścieżkę szkoleniową, czy są to Twoi współpracownicy, klienci, kontrahenci, czym się zawodowo zajmują, jakie jest ich wykształcenie i co wiedzą z dziedziny, w której chcesz ich szkolić,
  • czego konkretnie chcesz ich nauczyć, jakie są Twoje cele dydaktyczne.

2. Możliwość korzystania z programów przygotowanych przez innych

Do wyboru jest już ponad 100 społeczności, w większości otwartych na nowych uczestników. Każda społeczność oferuje własne ścieżki szkoleniowe - przynajmniej jedną. Znajdziesz wśród nich mnóstwo pomysłów na ciekawe programy dydaktyczne, które już inni wymyślili, opracowali i... przećwiczyli.

Praktyczna rada: przy tworzeniu własnej społeczności i pierwszej ścieżki szkoleniowej (w kroku 2 z 3) skorzystaj z opcji "Wybierz gotową ścieżkę:" i przejrzyj możliwości, czyli jakie są już istniejące ścieżki (obecnie prawie 200).

3. Buduj swoją rozpoznawalność w gronie znajomych (i nieznajomych też)

Wykorzystaj szkolenia i możliwości Akademii PARP do zaprezentowania swojego profesjonalnego podejścia do uzupełniania stwierdzanych przez Ciebie luk w wiedzy: jeśli udzielasz się na fachowym forum dla inżynierów-pasjonatów, np. elektroda.pl albo cnc.info.pl (pozdrowienia od Akademii PARP :)), i chcesz profesjonalnie wyjaśnić kolegom, jak zrobić zgłoszenie patentowe i napisać biznes plan.

Praktyczna rada: każda społeczność ma swój "landing page" czyli stronę internetową, którą możesz wysłać w formie linka mailem lub wkleić na forum.

4. Błyskawiczna reakcja w trudnych sytuacjach szkoleniowych

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś zawodowym trenerem zarządzania jakością i stwierdzasz, że uczestnicy Twojego szkolenia przygotowującego do wdrożenia ISO 9001 nie znają podstaw zarządzania jakością. Szkolenie, które prowadzisz, trwa tylko dwa dni i nie masz czasu na rzetelne wprowadzenie.

Inny przykład. Próbujesz wytłumaczyć koledze podstawowe kwestie biznesowe: czym się różnią przychody od dochodów (w finansach), albo czym różni się segmentacja od pozycjonowania (w marketingu) i w którymś momencie stwierdzasz, że ... "ręce opadają". Dygresja goni dygresję, brak Ci pomysłów na wyjaśnienia, a "student" unika Twojego wzroku... Co zrobić? Własną społeczność i ścieżkę Akademii PARP założysz w kilka minut!

Praktyczna rada: skorzystaj z wyszukiwarki, aby zobaczyć w jakich szkoleniach i modułach występują słowa kluczowe. Pomoże to w szybkim skomponowaniu potrzebnej ścieżki.

5. Kontrola i udogodnienia w zarządzaniu szkoleniami

Wyobraź sobie, że Twoja firma produkcyjna ma regionalnych przedstawicieli w całej Polsce. Chcesz zorganizować serię lokalnych spotkań z klientami, z pomocą regionalnych przedstawicieli. Regionalni przedstawiciele to niezależne firmy, a ich pracownikom brakuje różnych umiejętności do zorganizowania takiej imprezy promocyjnej. Szkolenie pomoże! Zakładasz społeczność, przygotowujesz ścieżkę szkoleniową i zaczynasz się martwić, jak zapanować nad szkoleniem tak wielu osób?

Bez obaw! Społeczności Akademii PARP to nie tylko atrakcyjne szkolenia i szybka platforma, ale także sposoby, jak sobie radzić z uczestnikami, którzy tłumaczą się nawałem pracy, roztargnieniem i wszechobecnym brakiem czasu. Przede wszystkim: komunikować. W społecznościach Akademii PARP znajdziesz starannie dobrany i dopasowany zestaw przypominajek - automatycznych i wysyłanych na żądanie. Dzięki nim opanujesz szkolenie nawet w bardzo licznej grupie.

Praktyczna rada: w menu Moje ścieżki > Ambasador społeczności, zaznaczenie uczestników wybranych w opcji "Obserwuj postępy" przenosi się do opcji "Aktywizuj uczestników". W ten sposób możesz wybrać uczestników, którzy jeszcze nie ukończyli ścieżki i wysłać im przypomnienie, albo uczestników, którzy ukończyli ścieżkę przed czasem i wysłać im specjalne podziękowanie...Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: