Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Kopalnia wiedzy w e-learningu!
Co mówi sztuczna inteligencja o ... umiejętnościach osobistych?

  • Autor: kah
  • Data: 2012-01-12 01:57:58
  • Odsłon: 3562
[Ilustracja do artykułu] Akademia PARP to kopalnia wiedzy o tym, jak uczą się polscy przedsiębiorcy i pracownicy małych i średnich firm. Ze szkoleń skorzystało już prawie 125 tys. uczestników. Spośród ponad 120 tysięcy odwiedzających portal miesięcznie, każdego miesiąca kilkanaście tysięcy uczestników loguje się na platformę ze szkoleniami. System monitoringu portalu co miesiąc generuje gigabajty raportów o postępach w nauce. Co ciekawego i nowego można znaleźć w takim morzu danych? I jak?

Aby wybrać temat do noworocznego artykułu statystycznego, sięgnęliśmy po techniki data mining. Polegają one na eksploracji masowych danych za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (do nich wrócimy krótko na koniec artykułu). Celem jest odkrywanie nowych, trudnych do spostrzeżenia „ludzkim okiem” zależności między danymi.

Wielokrotnie pisaliśmy na portalu o profilu uczestnika, sposobie korzystania z Akademii PARP w różnych regionach Polski, czy wysokiej ukańczalności szkoleń. Tym razem przedstawiamy kilka nowości związanych z popularnością 31 szkoleń Akademii PARP w pięciu grupach tematycznych:

- Zagadnienia finansowe i prawne
- Zarządzanie strategiczne i operacyjne
- Umiejętności menedżerskie i osobiste
- Marketing i sprzedaż
- Wiedza ogólna i otoczenie biznesu

W ostatnich dwóch latach – czyli obecnej odsłonie Akademii PARP - powstała większość szkoleń w obszarze tematycznym szkoleń finansowo-prawnych (najliczniejszym). W tematyce finansowo-prawnej znajdziemy aż 10 szkoleń, w tym bardzo popularne szkolenie z podatku VAT. Kolejny obszar, w którym powstało najwięcej szkoleń od początku 2010 roku to szkolenia umiejętnościowe. Który z tych dwóch obszarów jest popularniejszy?

Zdecydowanym zwycięzcą jest... obszar szkoleń umiejętnościowych! Szkolenia umiejętnościowe wybiera jako pierwsze w Akademii PARP 31% uczestników, zaś finansowo-prawne 12%, a więc przewaga szkoleń umiejętnościowych jest zdecydowana – aż 2,7 razy więcej uczestników wybrało rozwój umiejętności osobistych i kierowniczych nad wiedzę finansowo-prawną.

Czy tak samo jest w całej Polsce? Ciekawie przedstawia się porównanie regionalne opisywanego współczynnika. Najmniejszą przewagę szkoleń umiejętnościowych odnotowujemy w województwie kujawsko-pomorskim 1,9 (28%:15%), zaś największą – w województwie opolskim – aż 4,2 (26%:6%). Jak to wygląda we wszystkich 16 województwach, pokazuje mapka poniżej.

Warto też zwrócić uwagę na opisywaną względną atrakcyjność tematyki umiejętnościowej i finansowo-prawnej z podziałem na płeć uczestników. Która płeć jest skupiona bardziej na rozwoju umiejętności niż na wiedzy finansowej i prawnej?

Obie, ale jedna płeć bardziej, a są to ... panowie. W przypadku kobiet średnia przewaga szkoleń umiejętnościowych nad finansowo-prawnymi wynosi 2,2 (32%:14%), z minimum w Lubuskiem (25%:16%), zaś maksimum – znów w Opolskiem 3,1 (29%:9%). Współczynnik względnej atrakcyjności tematyki szkoleń wśród mężczyzn wynosi średnio 4,1 (29%: 7%) z minimum w Kujawsko-Pomorskiem 2,6 (27%:10%) oraz z maksimum w Opolskiem, sięgającym aż ... 7,0 (23%:3%). Wygląda na to, że panie relatywnie bardziej interesują się prawem i podatkami.

Warto też syntetycznie przyjrzeć się innym obszarom tematycznym. Poniższy wykres „bąbelkowy” pokazuje udział wszystkich obszarów tematycznych – na osi odciętych oraz względny przyrost liczby absolwentów w ostatnich dwóch latach – na osi rzędnych. Rozmiar bąbelków odpowiada liczbie absolwentów.

Jak widać, popularniejsze od szkoleń umiejętnościowych są szkolenia z zarządzania, głównie za sprawą „lokomotyw” – pierwszego szkolenia Akademii PARP „Jak rozwijać firmę?” oraz najważniejszego szkolenia dla planujących własny biznes „Jak założyć własną firmę?”. Warto też zaobserwować szkolenia finansowo-prawne, które odnotowały największy przyrost absolwentów w ostatnich dwóch latach. Dlaczego? Dwa lata temu były to tylko trzy tematy: „Zamówienia publiczne”, „Zabezpieczanie transakcji handlowych” oraz „Windykacja należności pieniężnych i zarządzanie płynnością MMŚP”, natomiast obecnie jest to najliczniejsza grupa szkoleń, w tym z prawa pracy, podatków VAT, PIT i CIT.

Rozkład wieku absolwentów we wszystkich pięciu obszarach tematycznych jest dość podobny. W porównaniu do tego, o czym pisaliśmy na portalu dawniej: obecnie odnotowujemy nieco „odmłodzoną” wartość średnią w przedziale wiekowym 26..30 lat. Poniżej kolejny wykres.

W nowym 2012 roku serdecznie zapraszamy do korzystania z wszystkich 31 bezpłatnych, biznesowych szkoleń internetowych i licznych możliwości Akademii PARP. W portalu znaleźć można najwyższej jakości nowoczesne rozwiązania szkoleniowe, opracowane specjalnie dla polskich małych i średnich firm. Od niedawna, pasjonaci mogą też tworzyć społeczności i samodzielnie przeprowadzać znajomych przez własne ścieżki szkoleniowe skomponowane z ponad 200 modułów szkoleń e-learningowych w Akademii PARP.

Do dyspozycji wszystkich uczestników pozostają opiekunowie, przez 6 dni w tygodniu (pon-sob 8:00-20:00) dostępni pod numerem infolinii 0-801 444 677 (0-801 444 MSP) lub mailowo pod adresem msp@akademiaparp.gov.pl

Do wyszukania zależności opisanych w artykule użyliśmy algorytmu genetycznego, a także analizy zależności korelacyjnych pomiędzy cechami. Chcesz zasugerować ciekawy temat badawczy w oparciu o dane Akademii PARP? Napisz do nas na adres thinktank@akademiaparp.gov.pl

dr Krzysztof Hejduk
Akademia PARPForum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: