Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Wyniki piątej edycji gry strategicznej on-line dla przedsiębiorców

 • Autor: ans
 • Data: 2011-09-30 20:38:07
 • Odsłon: 2264
[Ilustracja do artykułu] W ostatni weekend września zakończyliśmy piątą już edycję Gwiezdnych Szkoleń - strategicznej gry on-line dla przedsiębiorców.

Jak wszystkie dotychczasowe rozgrywki gra była utrzymana w konwencji science-fiction: wirtualna rozgrywka toczyła się na pokładzie międzygalaktycznego statku kosmicznego zmierzającego na podbój nowej planety. Wirtualna społeczność kilkuset tysięcy kolonistów szkoliła się korzystając z usług uczestników gry. W grze można było rozpoznać liczne nawiązania do literatury i popularnych filmów.

Przesłanki podjęcia gry były jednak zupełnie przyziemne. Chodziło o zdobycie nowych umiejętności biznesowych, uniwersalnych w całym wszechświecie jak prawa fizyki :) Celem dydaktycznym gry było rozwijanie zachowań przedsiębiorczych na symulowanym rynku. Celem gry było zdobycie pozytywnego wyniku finansowego, jak najwyższego, po czterech wirtualnych latach.

Gracze aktywnie konkurowali ze sobą i współpracowali. Uczestnicy gry tworzyli indywidualne lub grupowe zespoły - wirtualne przedsiębiorstwa. Każdy z zespołów, startując od takiego samego kapitału początkowego, podejmował decyzje znajome każdemu przedsiębiorcy: w co zainwestować? ilu pracowników zatrudnić i za jakie pensje? jaki kredyt zaciągnąć? co moja firma ma zaoferować na rynku i za ile? ... i wiele innych.

Jak w poprzednich edycjach najwięcej emocji wyzwalały synchroniczne aukcje wirtualnej sprzedaży, podczas których gracze licytowali swoje usługi czyli tytułowe "Gwiezdne szkolenia". Jeśli ktoś nie miał czasu wziąć udziału w aukcji, mógł złożyć ofertę przetargową. Na zakończenie pierwszego i drugiego wirtualnego roku (22 i 23 września 2011), odbyły się opcjonalne, stacjonarne warsztaty w Warszawie. Była to okazja do założenia zespołów grupowych (w pierwszym roku), osobistego poznania "wspólników" i "konkurentów" oraz kontaktu z autorami gry i tzw. Radą Gwiezdnych Szkoleń.

Całość aktywnej rozgrywki w edycji piątej, zamknęła się w czasie czterech dni, była to więc najkrótsza z wszystkich dotychczasowych edycji. Na piątą edycję gry zapisało się prawie 100 osób, aktywnie uczestniczyło kilkunastu.

Wymienieni poniżej uczestnicy są zdobywcami trzech najlepszych wyników finansowych w piątej edycji strategicznej gry on-line Akademii PARP.

 • Miejsce pierwsze: zespół grupowy
  Pan Radosław Kozłowski, planujący działalność
  Pan Wacław Grymuza, planujący działalność
 • Miejsce drugie:
  Pan Janusz Andrzej Piper, z firmy Nati-Motyle S.C. Janusz Rapca, Janusz Piper
  (zdobywca trzeciego miejsca w poprzedniej edycji!)
 • Miejsce trzecie: zespół grupowy
  Pan Paweł Cieślak, planujący działalność
  Pan Marcin Topa, planujący działalność

Każdy z laureatów został uhonorowany solidnym, dwuwarstwowym parasolem chroniącym przed jesiennymi opadami w ziemskiej atmosferze. Wszyscy pozostali uczestnicy rozgrywki, którzy podjęli jakąkolwiek decyzję (i znaleźli się w rankingu) w ramach nagrody pocieszenia uzyskali premię 500 punktów w programie nagród Akademii PARP.

Zwycięzcom i absolwentom gry gratulujemy, wszystkim uczestnikom rozgrywki bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Tymczasem w portalu Akademii PARP czeka na Ciebie już dwadzieścia dziewięć bezpłatnych szkoleń internetowych o tematyce biznesowej, a także gry decyzyjne i prezentacje multimedialne – wszystko bezpłatnie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Serdecznie zapraszamy!Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: