Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Wyniki trzeciej edycji gry strategicznej on-line dla przedsiębiorców

 • Autor: ans
 • Data: 2010-11-02 00:06:08
 • Odsłon: 2503
[Ilustracja do artykułu] W piątek 29 października 2010 zakończyła się trzecia edycja Gwiezdnych Szkoleń - zorganizowanej w ramach Akademii PARP strategicznej gry on-line dla przedsiębiorców.

Gra była utrzymana w konwencji science-fiction: wirtualna rozgrywka toczyła się na pokładzie międzygalaktycznego statku kosmicznego zmierzającego na podbój nowej planety. Wirtualna społeczność kilkuset tysięcy kolonistów szkoliła się korzystając z usług uczestników gry. W grze pojawiają się liczne zabawne nawiązania do literatury i popularnych filmów.

Chodziło jednak przede wszystkim o zdobycie nowych umiejętności biznesowych, niezwykle przydatnych nie tylko na statku kosmicznym, ale także – czy może przede wszystkim - na powierzchni naszej planety :). Celem dydaktycznym gry było kształtowanie zachowań przedsiębiorczych na wirtualnym rynku. W samej grze chodziło o osiągnięcie pozytywnego wyniku finansowego, jak najwyższego, po czterech wirtualnych latach.

Gracze aktywnie konkurowali ze sobą i współpracowali. Uczestnicy gry tworzyli indywidualne lub grupowe zespoły - wirtualne przedsiębiorstwa. Każdy z zespołów, startując od takiego samego kapitału początkowego, podejmował decyzje o inwestowaniu, zatrudnianiu pracowników, zaciąganiu kredytów i sprzedaży wytworzonych przez siebie usług na rynku.

Tradycyjnie już najwięcej emocji wywoływały synchroniczne aukcje wirtualnej sprzedaży, podczas których gracze licytowali swoje usługi - tytułowe "Gwiezdne szkolenia". Jeśli ktoś nie miał czasu wziąć udziału w aukcji, mógł złożyć ofertę przetargową. Na zakończenie pierwszego i trzeciego wirtualnego roku, odbyły się opcjonalne, stacjonarne warsztaty w Warszawie (zdjęcia poniżej). Była to okazja do założenia zespołów grupowych (w pierwszym roku), osobistego poznania "wspólników" i "konkurentów" oraz kontaktu z autorami gry i tzw. Radą Gwiezdnych Szkoleń.

Edycja trzecia była znacznie krótsza niż wcześniejsze. Aktywna rozgrywka, z dwoma warsztatami zamknęła się w ciągu jednego tygodnia. Na trzecią edycję gry zapisało się prawie 100 osób, aktywnie uczestniczyło 25 uczestników.

Wymienieni poniżej uczestnicy są zdobywcami trzech najlepszych wyników finansowych w trzeciej edycji strategicznej gry on-line Akademii PARP. Szczególne brawa dla Pana Michała Kulińskiego, który jest już po raz trzeci laureatem naszej gry i tym samym jest pierwszym zdobywcą wszystkich poziomów podium, zdobywanych od poziomu morza :)

 • Miejsce pierwsze: zespół grupowy
  Pan Grzegorz Borkowski, planujący działalność,
  Pani Karolina Gręda, planująca działalność,
  Pani Katarzyna Konewka, planująca działalność,
 • Miejsce drugie:
  Pan Michał Kuliński z firmy Coola Productions - Michał Kuliński
  (zdobywca 1. miejsca w pierwszej edycji i 3. miejsca w drugiej edycji),
 • Miejsce trzecie:
  Pan Michał Kudła, firma MDP Metal Design Progress Michał Kudła.

Po tak wyczerpującej rozrywce intelektualnej jaką są „Gwiezdne szkolenia” laureaci zostali uhonorowani pamięcią USB z logiem Akademii PARP, rozszerzającej zasoby nieco zapełnionej pamięci analogowej :). Ponadto, aby chronić laureatów przed kaprysami ziemskiej atmosfery, każdy zdobywca podium otrzymał także praktyczny, składany parasol.

Wszyscy pozostali uczestnicy rozgrywki, którzy podjęli jakąkolwiek decyzję (i znaleźli się w rankingu) w ramach nagrody pocieszenia uzyskali premię 500 punktów w programie nagród Akademii PARP.

Zwycięzcom i absolwentom gry gratulujemy, wszystkim uczestnikom rozgrywki bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Kolejna edycja gry strategicznej "Gwiezdne szkolenia" w 2011 roku.

Tymczasem portal Akademii PARP oferuje już ponad dwadzieścia bezpłatnych szkoleń internetowych o tematyce biznesowej, a także trzy gry decyzyjne i prezentacje multimedialne – wszystko bezpłatnie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Serdecznie zapraszamy!Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: