Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Podatek VAT pod kontrolą!

  • Autor: ans
  • Data: 2010-05-18 06:41:56
  • Odsłon: 3115
[Ilustracja do artykułu] Zmiany w VAT przyprawiają o ból głowy nie tylko księgowych. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorców nadążanie za zmieniającymi się przepisami jest trudnym wyzwaniem. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe szkolenie nt podatku VAT. Jest już dostępne na portalu Akademii PARP.

Ustawa o podatku od towarów i usług jest jednym z najczęściej aktualizowanych aktów prawnych. W tym roku większość zmian w podatku VAT wynika z dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Zmiany dotyczą m.in. miejsca świadczenia usług, zwolnienia z VAT, dokumentowania zwrotu podatku czy terminu zwrotu podatku. Dla małych i średnich przedsiębiorców jest to niezwykle istotna wiedza, gdyż konsekwencje pomyłek, które powstają wskutek nieprawidłowych rozliczeń podatków, mogą być dla przedsiębiorców z sektora MSP bardzo poważne. Niekiedy nawet katastrofalne.

W odpowiedzi na ten problem w Akademii PARP powstało kolejne bezpłatne szkolenie on-line „Podatek VAT”, opracowane w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy. Uczestnicy dowiedzą się z niego, gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o zwrot podatku. Poznają nowe przepisy dotyczące miejsca świadczenia usługi, stawki podatku oraz zasady nakładania marży na towary i usługi.

„Podatek VAT” jest już dziewiętnastym szkoleniem Akademii PARP i zarazem piątym szkoleniem z zakresu zagadnień finansowych i prawnych, dostępnym na portalu. Składa się z ośmiu modułów, które krok po kroku wprowadzają uczestnika w zagadnienia związane z podatkiem VAT.

Obecnie na portalu są dostępne pierwsze cztery moduły szkolenia. Z pierwszego modułu szkolenia możesz się dowiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić przy zakładaniu firmy. W natłoku obowiązków tak łatwo o czymś zapomnieć. Z kolejnych modułów dowiesz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, czyli kiedy należy wpłacić pieniądze do Urzędu Skarbowego. Poznasz zagadnienia związane z podstawą opodatkowania oraz z aktualnymi stawkami podatku VAT. Nie zabrakło także niespodzianek, np. informacji o tym, kiedy nie trzeba płacić podatku VAT. Dzięki wiedzy w zakresie zwolnień przedmiotowych przedsiębiorcy mogą oszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Do końca maja 2010 udostępnimy kolejne moduły szkolenia. Z modułu nt. odliczeń i zwrotów będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób można zmniejszyć kwotę podatku należnego i wpłacić mniej do Urzędu Skarbowego. Uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, jakie dokładnie informacje muszą się pojawić na fakturze i jakie urządzenia są niezbędne w przypadku sprzedaży opodatkowanej VAT. Dla przedsiębiorców działających na rynkach międzynarodowych wartościowy będzie moduł poświęcony obrotowi zagranicznemu. Ponadto przedstawimy przykłady opodatkowania VAT wybranych działalności: firmy budowlanej, transportowej, sprzedaży detalicznej prowadzonej za pośrednictwem sklepu tradycyjnego i internetowego oraz stałej obsługi biura. Szkolenie jest niezbędne dla przedsiębiorców rozliczających się samodzielnie.

Dzięki bieżącym aktualizacjom, pomoże każdej mikro, małej i średniej firmie uniknąć błędów wynikających z nieznajomości prawa. Również księgowym pozwoli zweryfikować, na ile aktualna jest posiadana przez nich wiedza o podatku VAT. Serdecznie zapraszamy!


Przykładowy ekran ze szkolenia Podatek VAT

Kliknij, aby zapisać się lub zalogować się do tego szkolenia.


O korzyściach ze szkolenia nt. VAT na przykładzie prowadzącej własny biznes Agnieszki dowiesz się z prezentacji

Zobacz prezentację "Nowe źródło wiedzy o podatku VAT w Twojej firmie" (w nowym oknie)Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: