Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Podatek VAT pod kontrolą!

  • Autor: ans
  • Data: 2010-05-18 06:41:56
  • Odsłon: 3387
[Ilustracja do artykułu] Zmiany w VAT przyprawiają o ból głowy nie tylko księgowych. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorców nadążanie za zmieniającymi się przepisami jest trudnym wyzwaniem. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe szkolenie nt podatku VAT. Jest już dostępne na portalu Akademii PARP.

Ustawa o podatku od towarów i usług jest jednym z najczęściej aktualizowanych aktów prawnych. W tym roku większość zmian w podatku VAT wynika z dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Zmiany dotyczą m.in. miejsca świadczenia usług, zwolnienia z VAT, dokumentowania zwrotu podatku czy terminu zwrotu podatku. Dla małych i średnich przedsiębiorców jest to niezwykle istotna wiedza, gdyż konsekwencje pomyłek, które powstają wskutek nieprawidłowych rozliczeń podatków, mogą być dla przedsiębiorców z sektora MSP bardzo poważne. Niekiedy nawet katastrofalne.

W odpowiedzi na ten problem w Akademii PARP powstało kolejne bezpłatne szkolenie on-line „Podatek VAT”, opracowane w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy. Uczestnicy dowiedzą się z niego, gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o zwrot podatku. Poznają nowe przepisy dotyczące miejsca świadczenia usługi, stawki podatku oraz zasady nakładania marży na towary i usługi.

„Podatek VAT” jest już dziewiętnastym szkoleniem Akademii PARP i zarazem piątym szkoleniem z zakresu zagadnień finansowych i prawnych, dostępnym na portalu. Składa się z ośmiu modułów, które krok po kroku wprowadzają uczestnika w zagadnienia związane z podatkiem VAT.

Obecnie na portalu są dostępne pierwsze cztery moduły szkolenia. Z pierwszego modułu szkolenia możesz się dowiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić przy zakładaniu firmy. W natłoku obowiązków tak łatwo o czymś zapomnieć. Z kolejnych modułów dowiesz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, czyli kiedy należy wpłacić pieniądze do Urzędu Skarbowego. Poznasz zagadnienia związane z podstawą opodatkowania oraz z aktualnymi stawkami podatku VAT. Nie zabrakło także niespodzianek, np. informacji o tym, kiedy nie trzeba płacić podatku VAT. Dzięki wiedzy w zakresie zwolnień przedmiotowych przedsiębiorcy mogą oszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Do końca maja 2010 udostępnimy kolejne moduły szkolenia. Z modułu nt. odliczeń i zwrotów będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób można zmniejszyć kwotę podatku należnego i wpłacić mniej do Urzędu Skarbowego. Uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, jakie dokładnie informacje muszą się pojawić na fakturze i jakie urządzenia są niezbędne w przypadku sprzedaży opodatkowanej VAT. Dla przedsiębiorców działających na rynkach międzynarodowych wartościowy będzie moduł poświęcony obrotowi zagranicznemu. Ponadto przedstawimy przykłady opodatkowania VAT wybranych działalności: firmy budowlanej, transportowej, sprzedaży detalicznej prowadzonej za pośrednictwem sklepu tradycyjnego i internetowego oraz stałej obsługi biura. Szkolenie jest niezbędne dla przedsiębiorców rozliczających się samodzielnie.

Dzięki bieżącym aktualizacjom, pomoże każdej mikro, małej i średniej firmie uniknąć błędów wynikających z nieznajomości prawa. Również księgowym pozwoli zweryfikować, na ile aktualna jest posiadana przez nich wiedza o podatku VAT. Serdecznie zapraszamy!


Przykładowy ekran ze szkolenia Podatek VAT

Kliknij, aby zapisać się lub zalogować się do tego szkolenia.


O korzyściach ze szkolenia nt. VAT na przykładzie prowadzącej własny biznes Agnieszki dowiesz się z prezentacji

Zobacz prezentację "Nowe źródło wiedzy o podatku VAT w Twojej firmie" (w nowym oknie)Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: