Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Boom planujących działalność!

  • Autor: ans
  • Data: 2010-01-11 13:29:48
  • Odsłon: 3183
[Ilustracja do artykułu] Rok temu nie wszyscy byli przekonani, że polska gospodarka „da radę” w kryzysowym 2009 roku. Jednak poradziła sobie i to bez kosztownych pakietów stabilizacyjnych. Wykorzystujemy środki z Unii Europejskiej oraz - przede wszystkim – niewyczerpane pokłady polskiej przedsiębiorczości i zaradności! Tradycyjnie z początkiem nowego roku, ale z tym większą uwagą, przyglądamy się wyborom uczestników w Akademii PARP.

Akademia PARP to już ponad 80 tysięcy uczestników (60 tysięcy przed rokiem), w tym kilkanaście procent (15%) stanowią uczestnicy planujący działalność. Ilościowo, uczestnicy planujący działalność wyprzedzili pracowników i przedsiębiorców z firm średnich zatrudniających 50..249 pracowników (14% ogółu uczestników Akademii PARP). Co ciekawe, aż 1/3 kończących obecnie szkolenia to osoby planujące rozpoczęcie działalności. Te zmiany to skutek tylko 2009 roku – pod koniec 2008 roku grupa planujących działalność była jeszcze nieliczna, choć szybko rosnąca.

Po 3 latach działalności Akademii PARP uczestnik ma już do wyboru 18 szkoleń internetowych, 2 gry decyzyjne oraz okresowo organizowaną grę strategiczną on-line.

Spośród wszystkich 18 szkoleń niezmiennie największą popularnością, podobnie jak rok wcześniej, w 2009 roku cieszyło się szkolenie „Negocjacje handlowe w MŚP”, w drugiej kolejności uczestnicy wybierali „Jak rozwijać firmę? Systemy zarządzania dla MŚP” oraz „Jak założyć własną firmę” (poza czołówką rok temu), na trzecim miejscu „Zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientem”, „Marketing internetowy i e-commerce w MŚP” oraz „Praktyczne zarządzanie personelem w MŚP” (na miejscu drugim przed rokiem). Tych 6 szkoleń zbiera zainteresowanie blisko 80% uczestników rozpoczynających i kończących szkolenia Akademii PARP.

Największą niespodzianką, chociaż związaną z obserwowanym boomem planujących działalność, jest druga pozycja szkolenia z zakładania własnej firmy (kilkanaście procent wśród rozpoczynających i kończących szkolenia Akademii PARP). Szkolenie to okazało się największym hitem 2009 roku, nieco na przekór „kryzysowym” oczekiwaniom. Jak można się domyślić, był to pierwszy wybór przede wszystkim planujących własną działalność: planujący stanowili aż 72% zapisujących się pierwszy raz na szkolenie „Jak założyć własną firmę”.

Analizując profil uczestnika, w kategorii wielkości firmy uczestnika nadal dominują mikroprzedsiębiorstwa (52% uczestników wobec 60% rok temu) zatrudniające do 9 pracowników. Najwięcej uczestników pochodzi z województw: mazowieckiego (25% wobec 23% przed rokiem), dolnośląskiego (10,2%), śląskiego (9,7%) i wielkopolskiego (9%). A więc czołówka bez zmian, choć powiększa się różnica pomiędzy Mazowszem a pozostałymi województwami. Podobnie jak na koniec 2008 (i 2007 roku zresztą też), najmniej uczestników pochodzi z województwa świętokrzyskiego (1,9 %).

Udział kobiet w ogóle uczestników Akademii PARP nadal się powiększa i wynosi już 54 proc (53% przed rokiem) wśród noworejestrujących się oraz aż 58% wśród kończących szkolenia.

Uczestnicy zamieszkali na wsi stanowią zdecydowaną mniejszość: 13% wśród rozpoczynających szkolenia, 17% wśród kończących. Uczestnik Akademii PARP nadal młodnieje :) - na koniec 2009 roku średnia wieku uczestnika to 31 lat (mediana: 29 lat), wobec 32 lat przed rokiem i 34 lat na koniec 2007 roku.

Wykształcenie wyższe zadeklarowało 67% (nieznaczny spadek z ponad 70% przed rokiem).

Wynika z tego, że przeciętny uczestnik (uczestniczka) Akademii PARP to młoda, wykształcona osoba - właściciel lub jego pracownik, prowadzący (lub planujący) swoją działalność gospodarczą w mieście. Profil uczestnika pozostaje więc bez większych zmian.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z bezpłatnych, biznesowych szkoleń internetowych i licznych możliwości Akademii PARP w 2009 roku. W portalu znaleźć można najwyższej jakości nowoczesne rozwiązania szkoleniowe, opracowane specjalnie dla polskich małych i średnich firm. Do dyspozycji naszych uczestników pozostają opiekunowie, przez 6 dni w tygodniu (pon-sob 8:00-20:00) dostępni pod numerem infolinii 0-801 444 677 (0-801 444 MSP) lub mailowo pod adresem msp@akademiaparp.gov.pl.Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: