Studia przypadków

Ziarnko do ziarnka … i mamy biznes [ilustracja do artykułu]

Przykład firmy BHZ Agromat pokazuje, że nie trzeba być jednorożcem aby odnieść rynkowy sukces. Na działalności dystrybucyjnej też się nieźle zarabia. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią niszę, jak Zbigniew Matusiak, którego firma sprzedaje surowce ekologiczne w całej Europie.

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Boom planujących działalność!

  • Autor: ans
  • Data: 2010-01-11 13:29:48
  • Odsłon: 2936
[Ilustracja do artykułu] Rok temu nie wszyscy byli przekonani, że polska gospodarka „da radę” w kryzysowym 2009 roku. Jednak poradziła sobie i to bez kosztownych pakietów stabilizacyjnych. Wykorzystujemy środki z Unii Europejskiej oraz - przede wszystkim – niewyczerpane pokłady polskiej przedsiębiorczości i zaradności! Tradycyjnie z początkiem nowego roku, ale z tym większą uwagą, przyglądamy się wyborom uczestników w Akademii PARP.

Akademia PARP to już ponad 80 tysięcy uczestników (60 tysięcy przed rokiem), w tym kilkanaście procent (15%) stanowią uczestnicy planujący działalność. Ilościowo, uczestnicy planujący działalność wyprzedzili pracowników i przedsiębiorców z firm średnich zatrudniających 50..249 pracowników (14% ogółu uczestników Akademii PARP). Co ciekawe, aż 1/3 kończących obecnie szkolenia to osoby planujące rozpoczęcie działalności. Te zmiany to skutek tylko 2009 roku – pod koniec 2008 roku grupa planujących działalność była jeszcze nieliczna, choć szybko rosnąca.

Po 3 latach działalności Akademii PARP uczestnik ma już do wyboru 18 szkoleń internetowych, 2 gry decyzyjne oraz okresowo organizowaną grę strategiczną on-line.

Spośród wszystkich 18 szkoleń niezmiennie największą popularnością, podobnie jak rok wcześniej, w 2009 roku cieszyło się szkolenie „Negocjacje handlowe w MŚP”, w drugiej kolejności uczestnicy wybierali „Jak rozwijać firmę? Systemy zarządzania dla MŚP” oraz „Jak założyć własną firmę” (poza czołówką rok temu), na trzecim miejscu „Zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientem”, „Marketing internetowy i e-commerce w MŚP” oraz „Praktyczne zarządzanie personelem w MŚP” (na miejscu drugim przed rokiem). Tych 6 szkoleń zbiera zainteresowanie blisko 80% uczestników rozpoczynających i kończących szkolenia Akademii PARP.

Największą niespodzianką, chociaż związaną z obserwowanym boomem planujących działalność, jest druga pozycja szkolenia z zakładania własnej firmy (kilkanaście procent wśród rozpoczynających i kończących szkolenia Akademii PARP). Szkolenie to okazało się największym hitem 2009 roku, nieco na przekór „kryzysowym” oczekiwaniom. Jak można się domyślić, był to pierwszy wybór przede wszystkim planujących własną działalność: planujący stanowili aż 72% zapisujących się pierwszy raz na szkolenie „Jak założyć własną firmę”.

Analizując profil uczestnika, w kategorii wielkości firmy uczestnika nadal dominują mikroprzedsiębiorstwa (52% uczestników wobec 60% rok temu) zatrudniające do 9 pracowników. Najwięcej uczestników pochodzi z województw: mazowieckiego (25% wobec 23% przed rokiem), dolnośląskiego (10,2%), śląskiego (9,7%) i wielkopolskiego (9%). A więc czołówka bez zmian, choć powiększa się różnica pomiędzy Mazowszem a pozostałymi województwami. Podobnie jak na koniec 2008 (i 2007 roku zresztą też), najmniej uczestników pochodzi z województwa świętokrzyskiego (1,9 %).

Udział kobiet w ogóle uczestników Akademii PARP nadal się powiększa i wynosi już 54 proc (53% przed rokiem) wśród noworejestrujących się oraz aż 58% wśród kończących szkolenia.

Uczestnicy zamieszkali na wsi stanowią zdecydowaną mniejszość: 13% wśród rozpoczynających szkolenia, 17% wśród kończących. Uczestnik Akademii PARP nadal młodnieje :) - na koniec 2009 roku średnia wieku uczestnika to 31 lat (mediana: 29 lat), wobec 32 lat przed rokiem i 34 lat na koniec 2007 roku.

Wykształcenie wyższe zadeklarowało 67% (nieznaczny spadek z ponad 70% przed rokiem).

Wynika z tego, że przeciętny uczestnik (uczestniczka) Akademii PARP to młoda, wykształcona osoba - właściciel lub jego pracownik, prowadzący (lub planujący) swoją działalność gospodarczą w mieście. Profil uczestnika pozostaje więc bez większych zmian.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z bezpłatnych, biznesowych szkoleń internetowych i licznych możliwości Akademii PARP w 2009 roku. W portalu znaleźć można najwyższej jakości nowoczesne rozwiązania szkoleniowe, opracowane specjalnie dla polskich małych i średnich firm. Do dyspozycji naszych uczestników pozostają opiekunowie, przez 6 dni w tygodniu (pon-sob 8:00-20:00) dostępni pod numerem infolinii 0-801 444 677 (0-801 444 MSP) lub mailowo pod adresem msp@akademiaparp.gov.pl.Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: