Studia przypadków

Izotopy i nie tylko [ilustracja do artykułu]

– Siła Synektik tkwi w szukaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomagają pacjentom w diagnostyce i terapii. Nieustannie poszerzamy kompetencje i wchodzimy w nowe obszary biznesowe przy jednoczesnym umacnianiu pozycji w dotychczasowych segmentach działalności - mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor ds. marketingu i relacji inwestorskich grupy Synektik. Spółka zaczynała od dystrybucji i serwisowania sprzętu medycznego – dzisiaj jest krajowym liderem w produkcji radiofarmaceutyków. Dzięki wsparciu z programu Horyzont 2020 prowadzi prace nad innowacyjnym kardioznacznikiem.  

więcej Przeczytaj całą historię inne Inne historie sukcesu

Ujawniamy najczęstszy problem w szkoleniach e-learning! Jak uczyć się on-line?

 • Autor: kah
 • Data: 2009-02-14 22:03:50
 • Odsłon: 3361
[Ilustracja do artykułu] Z setek tysięcy kontaktów naszych opiekunów z uczestnikami wynikają liczne i ciekawe wnioski. Okazuje się, że najczęstszym problemem, na jaki napotykają uczestnicy, już po zapisaniu się na szkolenie internetowe, jest ...  (chcesz wiedzieć? przeczytaj artykuł). Dotyka on zdecydowanej większości uczestników Akademii PARP zapisanych na szkolenia (około 70%). Postanowiliśmy zebrać kilka najlepszych praktyk, jak sobie z nim poradzić.

W dzisiejszym zabieganym świecie, zajętemu przedsiębiorcy czy specjaliście trudno znaleźć chwilę spokoju na zaliczenie szkolenia internetowego. Szczególnie, gdy po zapisaniu się na szkolenie, mamy przed sobą perspektywę ukończenia kilkudziesięciu lekcji.

Jednak warto pamiętać, że szkolenie e-learning jest kilka razy efektywniejsze od szkolenia tradycyjnego. Dlaczego? Czas potrzebny do nauczenia się tego samego materiału w dobrze przygotowanym szkoleniu przed komputerem jest 4-5 razy krótszy niż na sali szkoleniowej.

Jak się już zapewne domyślasz, tytułowym problemem stwierdzonym przez naszych opiekunów jest ... brak czasu. Doświadczyło go 71% ogółu uczestników Akademii PARP (już po zapisaniu się na szkolenie internetowe).Poniżej podajemy kilka praktycznych sposobów rekomendowanych przez Instytut Edukacji Interaktywnej Estakada.pl, jak zarezerwować czas i skoncentrować swoją energię, aby zaliczyć szkolenie według zaplanowanej ścieżki uczestnictwa:

 1. Po pierwsze planowanie.
  Zastanów się, które moduły chcesz zaliczyć „koniecznie”, a jakie „ewentualnie”. W dopasowaniu programu szkolenia Akademii PARP do Twoich indywidualnych potrzeb, pomoże Ci pełny spis aktywności szkolenia, sylabus ze słowami kluczowymi, cele dydaktyczne. Wszystko to znajdziesz w menu Moje szkolenia > Obecne szkolenie.
   
 2. Twój tryb uczenia się.
  Pamiętaj, że dobrze przygotowane szkolenie to lekcje i testy egzaminacyjne trwające od 5 do 25 minut. Jest to okres, w jakim przeciętny człowiek jest w stanie utrzymać pełną koncentrację podczas szkolenia. Staraj się zarezerwować tyle czasu na pojedynczą lekcję na jeden raz. Szkolenia Akademii PARP są tak przygotowane, aby w tym trybie minimum modułów zaliczyć w ciągu miesiąca, zaś wszystkie - w ciągu dwóch miesięcy.
   
 3. Pora dnia.
  Ważną kwestią jest tzw. cykl okołodobowy. W nim nasz organizm reguluje także swoją zdolność do przyjmowania nowej wiedzy: zapamiętywania jej, porządkowania i analizowania. Naukowcy z Uniwesytetu Stanforda przeprowadzili badania, które wykazały, że sztuczne zniwelowanie tego cyklu całkowicie eliminuje zdolność uczenia się!  Z innych badań warto wiedzieć, że pory przedpołudniowe są najlepsze do uczenia się – wówczas mamy najbardziej pobudzoną lewą półkulę mózgu i najsprawniejszą pamięć krótkotrwałą. Może więc zaplanujesz sobie po jednej lekcji rano, przed rozpoczęciem pracy?
   
 4. Skoncentruj się!
  W czasie szkolenia skup się tylko na lekcji – nie rozpraszaj się innymi portalami niż Akademia PARP :). Zadbaj też o to, aby nikt Ci wówczas nie przeszkadzał. Jeśli pracujesz z kilkoma osobami w pokoju, możesz je po prostu uprzedzić, że przez najbliższe 20 minut jesteś „na szkoleniu”. Możesz też wywiesić kartkę „proszę nie przeszkadzać – przechodzę szkolenie internetowa”.
   
 5. Korzystaj ze wszystkich multimediów...
  Oglądaj wszystkie animacje do końca, nie przeklikuj się przez szkolenie. Nie rezygnuj z dźwięku w szkoleniach e-learning Akademii PARP! Ludzki głos jest wartościowym uzupełnieniem tego, co widzisz. Podkreśla to, co jest w danym momencie szkolenia najważniejsze, prowadzi Twoją uwagę.
   
 6. ... nie przeszkadzając innym.
  Jeśli pracujesz w towarzystwie innych osób, używaj słuchawek zamiast głośników. W ten sposób nie będziesz przeszkadzać innym ani narażać się na niepotrzebne uwagi. Na krótszą bądź dłuższą metę takie konflikty negatywnie wpływają na Twoją motywację do kończenia szkoleń.
   
 7. Komunikuj się z innymi – zadzwoń do opiekuna, napisz do uczestników.
  W razie wszelkich problemów, komunikuj się z opiekunem lub innymi uczestnikami. W Akademii PARP masz do dyspozycji wiele narzędzi wsparcia – fora, czaty, wideoczaty, pracę grupową, tablicę. Kontakt z drugą osobą, która zrozumie Twoje wątpliwości (być może sama takie miała) i pomoże je wyjaśnić - znakomicie przyspiesza uczenie się. Wiele ciekawych informacji i rad można znaleźć na forach lub najczęściej zadawanych pytaniach i odpowiedziach (FAQ).
   
 8. A jakie są Twoje doświadczenia?
  Staraj się odnosić zdobywaną wiedzę do swojej praktyki. Wiedza i przykłady w szkoleniach internetowych Akademii PARP są dostosowane do typowych potrzeb mikro- małych i średnich polskich firm. Masz inne doświadczenia? Spróbuj je porównać lub skonfrontować ze szkoleniem. Może swoimi spostrzeżeniami warto podzielić się z innymi?
   
 9. Nagradzaj się
  Zaliczyłeś lekcję? Nagradzaj się. Zrób sobie przerwę, napij się herbaty, rozprostuj nogi. Przez takie drobiazgi, przystępowanie do kolejnych lekcji szkolenia będzie Ci się kojarzyć z czymś przyjemnym. Z tego samego powodu nie rozmyślaj, ile lekcji jeszcze przed Tobą, ale raczej, ile już masz zakończone.
   

Mamy nadzieję, że te praktyki pomogą Ci optymalnie zorganizować się podczas szkoleń internetowych Akademii PARP. Zobaczysz, że dzięki nim e-learning - nowoczesny sposób zdobywania nowej wiedzy i umiejętności - okaże się niezwykle efektywny i dopasowany do Twoich potrzeb.Forum

Zaloguj się, aby dodawać wpisy na forum.

Wszystkie komentarze do artykułu

Uwaga: wpisy na forum artykułu są wypowiedziami prywatnych osób.
Za wypowiedzi te organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Jeśli Twoim zdaniem naruszają one przepisy prawa, dobre obyczaje lub regulamin portalu:
zgłoś naruszenie zasad


Podziel się: